Këto janë mënyrat për t’iu shmangur problemeve të lëkurës në verë

Një skuqje e lëkurës ose lëkurë nga dielli mund të qojë shpejt drejt fundit të një vere të përkyer.

Ju mund të ndihmoni të mbani ditët tuaja të lezetshme dhe të lehta duke mësuar se si të parandaloni këto probleme të lëkurës verore.

  1. Shpërthimi i akneve në fytyrë: Kur djersa filloi të prek lëkurën tuaj mund të përzihet me bakterie dhe mund të bllokojë poret. Nëse në lëkurë ju shfaqen akne atëherë i bie që keni pasur një shpërthim.Dermatologët rekomandojnë këto veprime që ndihmojnë në parandalimin e akneve gjatë verës:

Fshijeni djersën fillimisht nga lëkura juaj me peshqir të pastër ose një leckë. Heqja e djersës mund të irritojë lëkurën tuaj, gjë që mund të çojë në një çarjeje. Lani rrobat e djersitura para se të vishni ato përsëri. Përdorni produkte jo-komedogjene në fytyrën, qafën, shpinën dhe gjoksin. Etiketa mund të thotë gjithashtu “pa vaj” ose “krema që nuk do të bllokojnë poret”. Sa më pak të yndyrshme aq më mirë. Po ashtu shmanguni kremave me pigmente.

  1. Lëkura e thatë dhe e irrituar: Kur ajri i jashtëm është i nxehtë dhe i lagësht, mund të keni akoma lëkurë të thatë të irrituar. Fajtorët më të mëdhenj po kalojnë kohë në diell, pishinë dhe ajër të kondicionuar.

Nëse lëkura juaj fillon të ndjehet e thatë dhe e irrituar pavarësisht lagështirës, provoni këto këshilla:

Dush dhe detergjent menjëherë pas daljes nga pishina, duke përdorur ujë të freskët, të pastër dhe një pastrues të butë ose larje trupore të bërë për notonin.

Aplikoni krem për mbrojtje nga dielli para se të dilni jashtë, duke përdorur atë që ofron mbrojtje të spektrit të gjerë, 30+ dhe rezistencë ndaj ujit.

Përdorni një pastrues të butë për të larë lëkurën tuaj. Sapunat dhe larja e trupit të etiketuar “antibakterial” ose “deodorant” mund të thajnë lëkurën tuaj.

Merrni dushe dhe banja në ujë të nxehtë.

Përdorni pudër pa aromë pas çdo dushi. Kremën e lëngët duhet të aplikoni atë brenda 5 minutash pasi të dilni nga dushi.

  1. Alergji nga dielli: Ju mund të zhvilloni koshere (një reaksion alergjik ndaj lëkurës) kur jeni në diell nëse merrni ilaçe të caktuara, keni një ndjeshmëri ndaj diellit, nëse keni një reaksion alergjik ndaj diellit, do të shihni gungat e kuqe, me luspa dhe shumë të ulur në disa (ose të gjithë) lëkurën e zhveshur.

Për të parandaluar një reaksion alergjik të lëkurës: Kontrolloni paketimin e ilaçeve (ose kërkoni farmacistin tuaj) për të gjetur nëse mund të shkaktojë një reaksion alergjik kur shkoni në diell. Medikamentet që mund të shkaktojnë një reaksion diellor alergjik përfshijnë ketoprofen (gjenden në disa medikamente të dhimbjes) dhe këto antibiotikë – tetracycline, doxycycline, dhe minocycline.

Nëse ilaçi mund të shkaktojë një reagim, qëndroni jashtë diellit. Mbroni lëkurën tuaj nga dielli. Ju mund ta bëni këtë duke kërkuar hije, duke veshur rrobat mbrojtëse të diellit dhe duke aplikuar mbrojtës të diellit që ofron mbrojtje të spektrit të gjerë, rezistencë ndaj ujit prej 30 apo më shumë, përgatiti Koha. (b.an)

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU