Koreja e Veriut, ministri i Mbrojtjes përgjumet, por kjo i kushton jetën

Pothuajse e gjithë bota ka drejtuar vëmendjen nga lideri komunist i Koresë së Veriut, Kim Jong-un. Së fundmi, janë rritur tensionet mes SHBA’së dhe Koresë së Veriut, ndërsa lufta s’ka qenë kurrë më afër.

Mediat po publikojnë vazhdimisht detaje nga jeta dhe udhëheqja e Kim Jong-un me popullin e Koresë. Ishte pikërisht lideri Kim Jong-un që kishte dhënë urdhrin për ekzekutimin e ministrit të Mbrojtes së Koresë së Veriut, Hyon Yong-chol.

Ai u ekzekutua për tradhti, pasi ishte përgjumur gjatë një aktiviteti në të cilin po merrte pjesë edhe Kim Jong-un. Hyon është vrarë, përpara një audience prej qindra personash, vetëm pse ishte përgjumur dhe nuk kishte ndjekur udhëzimet.

ma.me

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU