VIDEO+FOTO/ Përshkallëzohet dhuna në Hong Kong, protestuesit marshojnë drejt Parlamentit

Tensionohet situata në Hong Kong. Policia përdori gaz lotsjellës dhe shkopa gome kundër protestuesve që mësynë Parlamentin, mes zemërimit në rritje për një projektligj që lejon ekstradimin në Kinë.

Protestuesit bllokuan rrugët kyçe rreth godinave qeveritare dhe hodhën tulla e objekte të tjera kundër policisë.

Qeveri nuk heq dorë nga projektligji që sipas kritikëve do të lejojë Kinën të shënjestrojë kundërshtarët politik në rajon.

Votimi përfundimtar lidhur me të do të zhvillohet në 20 qershor. Mijëra protestues, kryesisht të rinj dhe studentë, dolën nëpër rrugë duke tentuar të bllokonin hyrjen në godinat qeveritare, në prag të debatit mbi projektligjin.

Autoritet u bënë thirrje manifestuesve të lirojnë rrugët e të shpërndahen sa më shpejt, por ata paralajmërojnë se nuk do të largohen deri ne anulimin e projektligjit. Kritikët e projektligjit për ekstradimet, citojnë përdorimin e torturave, dënimeve arbitrare dhe rrëfimet e detyruar në sistemin gjyqësor kinez.

Premtimet e qeverisë për zbatimin e masave mbrojtëse për të drejtat e njeriut nuk mjaftuan për të qetësuar protestuesit. Këto janë demonstratat më të mëdha që kur territori iu dorëzua Kinës nga britanikët në 1997-tën. Mbi 100 biznese kanë thënë se do të mbyllen për të lejuar stafin t’i bashkohet protestave dhe gati 4 mijë mësuar paralajmërojnë të hyjnë në grevë.Police officers use batons on protesters who were attempting to storm past barricades to get into government officesTens of thousands of protesters paralysed central Hong Kong today, blocking major roads in a defiant show of strength against government plans to allow extraditions to China. The government said they would delay the second reading of the billThe overwhelmingly young crowd of demonstrators filled nearby streets, overturned barriers and tussled with policeProtesters using umbrellas as shields could be seen trying to get closer to riot police protecting the Legislative Council building, with projectiles thrown at officers who responded with pepper spray and baton chargesHong Kong police fired tear gas and pepper spray at bottle-throwing demonstrators who charged officers with umbrellas outside the city¿s legislatureRows of riot police were far outnumbered by protesters - many who wore face masks, helmets or goggles - just hours ahead of a scheduled debate in the city's legislatureMatthew Cheung, the city's chief secretary, called on demonstrators to unblock key arteries and withdraw, in the first official reaction to the latest protestsProtesters 'must stop the violence', police chief Stephen Lo said, warning residents to stay away from a 'riot situation'. He confirmed police were using plastic bulletsA protester throws a brick during the demonstration as police officers use force to clear the areaProtesters overturn barriers outside government offices where the bill was due for a scheduled debate this morningRows of riot police were far outnumbered by protesters - many who wore face masks, helmets or goggles - just hours ahead of a scheduled debate in the city's legislature. Police fires tear gas at protesters to clear the areaProtesters occupy two main highways near the government headquarters in Hong Kong earlier today. Debate on the bill in the city's Legislative Council delayed until further noticeA protester mounts a metal barricade during a fresh demonstration earlier todayPolice officers use a water cannon on a lone protester near the government headquarters in Hong KongClashes broke out shortly after 3pm (0700 GMT) - the deadline protesters had given for the government to abandon a controversial bill that would allow criminal suspects in Hong Kong to be sent for trial in mainland ChinaPanic spread through the crowd, many people trying to flee the stinging tear gas during the rallyHong Kong has delayed a legislative session on a contentious extradition bill after tens of thousands of protesters amassed near the government¿s headquarters

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU