VIDEO+FOTO/ Momenti i rrëzimit të helikopterit në qendër të New York

Piloti që vdiq në një rrëzim të helikopterit në New York është Tim McCormack, 58 vjeç.

Ai po fluturonte me helikopter kur u përplas në çatinë e një rrokaqielli 51-katësh në Manhattan, New York, SHBA, të hënën.

Duket se Tim, një zjarrfikës i respektuar dhe një pilot i kualifikuar, po përpiqej të bënte një ulje emergjente në çatinë e ndërtesës së 787 Seventh Avenue.

Besohet se ai ishte i vetmi person në helikopter në kohën e rrëzimit.

Tim kishte qenë një zjarrfikës vullnetar në një qytet afër Poughkeepsie, Nju Jork, që nga viti 1994 – dhe madje shërbeu si shef i zjarrfikësve për departamentin lokal, thonë raportet.

Shefi McCormack ishte jashtëzakonisht i respektuar jo vetëm nga anëtarët e departamentit, por në të gjithë shërbimin e zjarrfikësve në Qarkun Holandez”, është thënë në një deklaratë.

Tim mori licencën e pilotit të tij në vitin 2004 dhe kaloi një provim mjekësor muajin e kaluar, sipas gazetës së New Yorkut, Poughkeepsie Journal.

McCormack (pictured) had recently shared a post on social media on May 25 commemorating the 343 firefighters who died during the September 11th attack in 2001. The Clinton Corners, New York resident had received his instructor certificate for 'Rotorcraft-Helicopter' one year ago in JuneMcCormack is pictured at right with another man in a photo shared to social media in June of 2013Wreckecking from the helicopter crash in Midtown Manhattan just before 2pm Monday is shown, which killing McCormackFirefighters are seen standing in the charred wreckage of the crash after the flames from the two-alarm were contained, within 30 minutes of arriving on the sceneThe damage caused by the aircraft's impact was reportedly limited to the roof of the building, which immediately caught fireSmoke was seen billowing from the roof of the 54-story building at 787 Seventh Avenue minutes after the chopper struckA file image of an Agusta A109E helicopter, like the one that crash landed into the roof of 787 Seventh Avenue just before 2pm Monday, is shownA mangled piece of debris presumed to be from the helicopter is shown after it plummeted off the roof and onto the streetEmergency crews flocked to the scene and began evacuating the building the plane hit as well as several structures nearbyHundreds of people were seen evacuating buildings in the vicinity of the crash site as a precautionThe FDNY tweeted that a fire on top of the building was extinguished and that a fuel leak from the chopper is under controlg.kosovari

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU