VIDEO/ Rritja e taksave dhe emri i Maqedonisë, protestuesit i vënë “zjarrin” Selanikut

Διαδηλωτές συγκρούονται με αστυνομικούς κατά τη διάρκεια έντασης που σημειώθηκε στο συλλαλητήριο για τη Μακεδονία, που πραγματοποιείται από Παμμακεδονικές Ενώσεις Υφηλίου και Επιτροπές Αγώνα για τη Μακεδονία, με αφορμή τα εγκαίνια της 83ης Διεθνούς Έκθεσης Θεσσαλονίκης, έξω από το Βελλίδειο Συνεδριακό Κέντρο, Θεσσαλονίκη, Σάββατο 8 Σεπτεμβρίου 2018. ΑΠΕ-ΜΠΕ/ ΑΠΕ-ΜΠΕ/ ΟΡΕΣΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ

Ka degjeneruar në përleshje mes protestuesve dhe policisë protesta që u zhvillua në Selanik kundër marrëveshjes së emrit të Republikës së Maqedonisë.

Policia ka hedhur gaz lotsjellës për të shpërndarë grupet ekstremiste të djathta.

Disa punonjonjës policie dhe protestues janë plagosur gjatë përleshjeve.

Në Selanik sot ndodhen disa prej krerëve të vendit, të cilët ishin të pranishëm në ceremoninë e çeljes së Panairit Ndërkombëtar.

Qytetarët protestojnë kundër masave shtrënguese të qeverisë për biznesin grek dhe kundër marrëveshjes me Maqedoninë për emrin e ri.

Grekët prej disa javësh protestojnë kundër marrëveshjes me Maqedoninë, ndërsa Shkupi në datë 30 shtator do të organizojë referendumin.

Ekstremistët kërkojnë që fqinji i tyre të eliminojë emrin “Maqedoni”. Të paktën 4 mijë policë janë në gatishmëri. Ende nuk dihet numri i saktë i të plagosurve që mendbohet se është disa dhjetëra./a.m.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU