VIDEO/ Rikthimi i “Haboob”, pamje dramatike nga stuhia e pluhurit që mbulon Teksasin

Këto janë pamje të pabesueshme që vijnë nga një qytet i Teksasit që po mbulohet ngadalë nga një stuhi gjigante pluhuri e quajtur Haboob.

Chris Mulkey doli jashtë për të kapur fenomenin natyror, kur ajo përfshiu Coahoma në Howard County më 5 qershor.

Në videon, e cila tani ka mbi 116,000 shikime në Facebook dhe 1,500 shar, qyteti i gjelbër  mund të shihet ngadalë duke u gëlltitur nga një mur i madh rere, pluhuri dhe mbeturina.

Pemët, shtyllat dhe shtëpitë mund të shihen duke u zhdukur pas forcës së vështirë të stuhisë masive të pluhurit.

Shërbimi Kombëtar i Motit në Teksas, ku ndodhi stuhia e pluhurit paralajmëroi për ‘sasi të konsiderueshme të pluhurit’ dhe deklaroi një fenomen ekstrem moti të quajtur Haboob.

Këto janë formuar nga rryma të forta në rënie të ajrit pas stuhive veçanërisht të këqija, të aftë për të shpërthyer të lehta por më të dendura ndaj grimcave deri në 5,000 metra në ajër, sipas AccuWeather.

Muret e grimcave të vogla mund të pengojnë vizionin, por gjithashtu nuk janë të shëndetshme për të marrë frymë, me grimcat që mbajnë një përzierje të kërpudhave, ndotësve, kimikateve dhe më shumë, raporton faqja.

g.kosovari

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU