Vajza ka alergji ujin, i digjet lëkura nëse rri 15 sekonda në dush

Një vajzë e vogël vuan nga një problem i rrallë. Ajo ka alergji ujin.

Është vetëm 18 muajshe, dhe prindërit e saj duhet të kenë kujdes maksimal.

Ajo është diagnostikuar me Urtikarie Akuagjenike, një alergji shumë e rrallë nga uji që shkakton acarime shumë të rënda të lëkurës.

Mjekët i kanë thënë familjes në Minesota të SHBA-ve se vajza e tyre, Ajvi Angerman, është pacientja më e re në moshë që është diagnostikuar me këtë sëmundje.

Ajo mund të futet në ujë për vetëm 15 sekonda, pasi nëse qëndron më shumë i digjet lëkura.

Ajo duhet të lahet me ujë të purifikuar, si dhe të jetojë në mjedise me ajër të kondicionuar, ku temperaturat nuk duhet të ngrihen shpesh.

/b.d

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU