Tryeza e festave, disa ide dhe këshilla që duhet t’i dini

Tavolina juaj e festave po përgatitet të zbukurohet dhe sigurisht që nuk duam që ajo të kalojë pa u vënë re. Ekzistojnë dy rregulla për krijimin e një vendi sugjerues: vendosni paleta më eklektike të elementeve dekorativë dhe kujdesuni për detajet.

Mund të zgjidhni të tregoni traditën në një mënyrë bashkëkohore, si dhe të dilni nga skema me një prekje të caktuar, derisa të keni një stil të pandryshueshëm skandinav që do t’ju çojë më tej në veri.

Çfarëdo stili që keni në mendje, zgjidhni atë që tavolina të duket e ngrohtë dhe festive.

Ja disa ide dhe sugjerime për një tavolinë Krishtlindjesh të paharrueshme:

Tradita në evolucion

Ngjyrat e traditës  zënë vend mbi tavolinën e Krishtlindjeve, e kuqja, jeshilja, e bardha dhe bluja, sikur të jenë të vetmet ngjyra të lejuara gjatë kësaj kohe të vitit. Ju mund të zgjidhni të qëndroni besnikë ndaj traditës, por me një gërshetim shumë më bashkëkohore. A keni menduar ndonjëherë për një mbulesë tavoline tasrtan, për shembull? Imagjinoni të gjitha elementet e sendeve me këtë kombinim të ngjyrave dhe nuk do të keni kufizime.

Bardhë e zi dhe mbi të gjitha ar

Nuk është Krishtlindje pa disa detaje të arta, kështu që lini vend për kontaktin tuaj më joshës. Ju mund të zgjidhni për vazo qelqi të vogla me ngjyrë ari, pllaka përputhëse ose qirinj të çmuar, por elementët e përsosur të artë janë pa hije dyshimi për enët. Ku t’i gjejmë? Zara Home, sigurisht. Tavolina kurrë nuk do të dukej kaq chic.

Country, por elegante

A doni një Krishtlindje të thjeshtë dhe të rafinuar në të njëjtën kohë? Atmosfera bëhet e ngrohtë dhe mikpritëse përmes detajave më intime, të cilat zbukurojnë çdo vend të vendosur në tavolinë. Dekorimet janë delikate dhe sfumohen nga fildishi në të bardhë, me një prekje të ngjyrës natyrale si jeshilja .

Pak dramë

Kush tha se në Krishtlindje nuk mund të dilni nga skemat? Në fund të fundit, një dramë e vogël mund të shërbejë për ta bërë atmosferën edhe më tërheqëse. Po, pra, e zeza së bashku me arin, në një buqetë me lule rozë, të kuqe dhe të bardhë dhe në një tavolinë pa mbulesë tavoline, e cila do të nxjerrë në pah paletat e veshjes së tavolinës.

Një vështrim në veri

Duke u frymëzuar nga dritat e veriut është pothuajse gjithmonë fitues, veçanërisht në Krishtlindje. Në fakt, pavarësisht nga dizajni skandinav është gjithmonë i prirur për një stil modern shpesh të ftohtë, disponimi i Krishtlindjeve mund të jetë shumë tërheqës dhe mikpritës. Rregulli i parë për t’u kujtuar është ndriçimi që nuk gjen kufij, si dhe materialet natyrore si druri dhe liri.

E thjeshtë, por krijuese

Ekziston ajo që e lë traditën, e cila e sheh protagonistët e kuq dhe ngjyrë ari jashtë derës, duke iu kushtuar detajeve krijuese. Një shembull mund të jetë vendmbajtësit ose unazat e pecetave të bëra me biskota xhenxhefil, si një çentro e punuar me dorë e zbukuruar me degë të thjeshta të bredhit nordik dhe pishave me madhësi të ndryshme. E thjeshtë, por kreative.

/ATSH/a.r

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU