Si sot, më 5 dhjetor, vdiq Moxart, Mandela, Duma dhe Monet

2013 – Vdiq ish-presidenti i Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, një luftëtar legjendar kundër shtypjes dhe politikës së aparteidit, i cili kaloi plot 27 vjet burg. Ai mori Çmimin Nobel për Paqe në vitin 1993. Ai ishte presidenti i parë i zi i Afrikës së Jugut.

1766 – Shtëpia e ankandit në Londër “Kristi” zhvilloi ankandin e parë.

1791 – Vdiq kompozitori austriak Wolfgang Amadeus Mozart, figura qendrore e klasikëve vjenezë dhe një prej muzikantëve më pjellorë në histori. Shkroi rreth 600 vepra, ndër të cilat janë Simfoni, koncerte për piano, violinë ose instrumente të tjera, opera dhe pjesë të ndryshme ( “Figaro” “flaut Magjike”, “Simfonia e Pragës”, “Simfonia në G minor”, ” Requiem “).

1870 – Vdiq shkrimtari francez Alexandre Dumas (Alexandre Dumas Pere), autori i njohur nga pjesët me motive të historisë franceze ( “Tre Musketierët”, “Konti i Monte Kristos”, “Mbretëresha Margot”) ndërsa është konsideruar dhe si autori i romanit fejtonistik.

1901 – Lindi regjisori dhe producenti amerikan Walter Elias Disney, i njohur si Volt Dizni, krijues i filmit me karton. Karriera e tij, gjatë së cilës ai fitoi 29 Oscar-e, filloi në 1921, dhe fitoi famë botërore në 1928, kur ai paraqiti filmin e parë me Mickey Mouse.

1926 – Vdiq piktori francez Claude Oscar Monet, përfaqësuesi më i rëndësishëm dhe një nga themeluesit e Impresionizmit. Sipas pikturës së tij “Impresion, perëndimi i Diellit”, i ekspozuar në 1874 në Paris, ishte emri që i ka dhënë frymë të gjithë pikturës së asaj kohe. (b.an)

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU