Shoferi i furgonit dhunon nxënësin, ndalohet nga policia, reagon Ministria e Brendshme

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Dibër, ku një shofer furgoni që transportonte nxënës shkolle, ka dhunuar njërin prej fëmijëve.

Nxënësit e tjerë kanë filmuar episodin. Materiali iu përcoll Ministrisë së Brendshme nga Minsitria e Arsimit.

Në një dalje publike zv.ministrja e Brendshme Romina Kuko tha se tashmë personi që shkaktoi incidentin ndodhet në komisariatin e Dibrës, ndërsa hetimet po vijojnë.

“Ministria e Brendshme është sinjalizuar nga Ministria e Arsimit lidhur me një incident të ndodhur në furgonin, i cili transportonte nxënës në Dibër. Ministria e Brendshme i ka kërkuar menjëherë Policisë të veprojë. Policia ka identifikuar autorin, i cili aktualisht mbahet në ambientet e Komisariatit të Dibrës për të kryer veprimet e para procedurale.

Pas përfundimit të këtyre veprimeve, Policia e Shtetit do të dalë në një deklaratë të detajuar sqaruese për ngjarjen. Ministria e Brendshme nxit Policinë e Shtetit të kryejë të gjitha veprimet ashtu siç e ngarkon ligji. Siguria e qytetarëve vjen e para. Siguria e fëmijëve vjen qëndron mbi gjithçka.
Çdo abuzim ndaj tyre do të ndëshkohet me zero tolerancë. Nxisim gjithashtu qytetaret te denoncojne çdo shkelje ne numrin 112 dhe ne Komisariatin Dixhital. Sheh diçka thuaj diçka!”, tha në deklaratën e saj zv/ministrja e Kuko.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU