Nis Forumi Ekonomik Botëror, udhëheqësit e botës mblidhen në Davos

Sot filloi takimi i 48-të vjetor i Forumit Ekonomik Botëror në Davos-Klosters, Zvicër.
Ky forum 5-ditor ka mbledhur një numër rekord të krerëve të shteteve, qeverive dhe organizatave ndërkombëtare së bashku me udhëheqësit nga biznesi, shoqëria civile, akademitë, artet dhe mediat.
Me temën “Krijimi i një të ardhmeje të përbashkët në një botë të copëtuar”, gjatë këtij takimi pjesëmarrësit do të fokusohen në gjetjen e mënyrave për të riafirmuar bashkëpunimin ndërkombëtar në interesa thelbësore të përbashkëta, si siguria ndërkombëtare, mjedisi dhe ekonomia globale. Takimi vjen në një kohë kur konkurrenca gjeostrategjike midis shteteve shihet përgjithësisht të jetë në rritje.
Krahas bashkëpunimit ndërkombëtar, një prioritet gjatë takimeve të Forumit do t’I jepet kapërcimit të ndarjes brenda vendeve. Ndarje që shpesh janë shkaktuar nga prishjet e kontratës sociale si rezultat i dështimit për të mbrojtur shoqëritë nga ndikimet transformuese dhe një sërë goditjesh, nga globalizimi në përhapjen e mediave sociale dhe lindja e Revolucionit të katërt industrial. Së bashku, këto tronditje kanë shkaktuar humbje të besimit në institucione dhe kanë dëmtuar marrëdhëniet midis biznesit dhe shoqërisë.
Profesor Klaus Schwab, Themeluesi dhe Kryetari Ekzekutiv i Forumit Ekonomik Botëror, gjatë ceremonisë së djeshme të hapjes së takimit theksoi : “Bota jonë është bërë e copëtuar nga rritja e konkurrencës midis kombeve dhe ndarjeve të thella brenda shoqërive. Megjithatë, shkalla e sfidave me të cilat përballet bota jonë e bën veprimin e bashkërenduar, bashkëpunues dhe të integruar më thelbësor se kurrë. Takimi ynë Vjetor ka për qëllim të kapërcejë këto linja faji duke ripohuar interesat e përbashkëta midis kombeve dhe duke siguruar angazhimin e shumë palëve për rinovimin e kontratave sociale nëpërmjet rritjes gjithëpërfshirëse “,
Këtë vit hapja e takimit iu dha Narendra Modi, Kryeministër i Indisë. Donald Trump, Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, do të mbajë një fjalim para mbylljes së takimit.
Pjesëmarrja e këtij viti ka një numër rekord udhëheqësish nga ekonomitë e G7-ës, përfshirë Angela Merkel, Kancelarja Federale Gjermane; Paolo Gentiloni, Kryeministër i Italisë; Emmanuel Macron, President i Francës; Theresa May, Kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar; Justin Trudeau, Kryeministër i Kanadasë; Jean-Claude Juncker, kryetar i Komisionit Evropian, përveç Presidentit Trump. Si dhe Kryeministri Modi, liderë të tjerë nga G20 përfshijnë Liu He, Anëtar i Byrosë Politike të Komitetit Qendror CPC; Drejtor i Përgjithshëm i Zyrës/ Grupit Drejtues Qendror për Çështjet Financiare dhe Ekonomike nga Republika Popullore e Kinës; Mauricio Macri, President i Argjentinës, Cyril Ramaphosa, Zëvendëskryetar i Afrikës së Jugut; Mbreti i Spanjës, Mbreti i Felipe VI, dhe Michel Temer, Presidenti i Brazilit. Nga Zvicra gjithashtu, vendi pritës, do të marri pjesë Alain Berset, Presidenti i Konfederatës Zvicerane.
Në këtë Takimi Vjetor të Forumit Ekonomik Botëror do jenë sëbashku mbi 340 liderë të lartë politikë me 10 krerë shtetesh dhe qeverish nga Afrika, nëntë nga Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut dhe gjashtë nga Amerika Latine. Këto përfshijnë Kryeministrin e Etiopisë; Presidentin e Zimbabvesë; Nënkryetarin e Nigerisë; Saad Al Hariri, Kryetar i Këshillit të Ministrave, Liban; Mbreti Abdullah II Ibn Al Hussein të Mbretërisë Hashemite të Jordanisë; Benjamin Netanjahu, Kryeministër i Izraelit; dhe Juan Manuel Santos, president i Kolumbisë.
Nga vendi ynë takimet po udhëhiqen nga Edi Rama, Kryeministër i Shqipërisë; Ditmir Bushati, Ministër i
Jashtëm, të shoqëruar nga Ilir Gjoni, Ambasadori Shqiptar në Zvicër

Udhëheqës nga organizatat ndërkombëtare do jenë Antonio Guterres, Sekretar i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara; Roberto Azevêdo, Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Tregtisë (OBT); Tedros Adhanom Ghebreyesus, Drejtor i Përgjithshëm i Organizates Botërore të Shëndetësisë (WHO); Angel Gurría, Sekretar i Përgjithshëm i Organizates për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD); Zeid Ra’ad Hussein, Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut; Jim Yong Kim, President i Bankes Botërore; Miroslav Lajçák, Kryetar i Sesionit të 72-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, OKB; Peter Maurer, President i Komiteti Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq (ICRC); Guy Ryder, Drejtor i Përgjithshëm i Organizates Botërore të Punës (ILO).

Si përfaqësues në kulmin e arritjeve në qeverisje, biznes, shoqëri civile dhe akademike, Bashkëkryetarët e Takimit Vjetor 2018 janë: Sharan Burrow, Sekretar i Përgjithshëm, Konfederata Ndërkombëtare e Tregtisë (ITUC), Belgjikë; Fabiola Gianotti, Drejtore e Përgjithshme, Organizata Evropiane për Hulumtime Bërthamore (CERN), Gjenevë; Isabelle Kocher, Kryeshef Ekzekutiv, ENGIE, Francë; Christine Lagarde, Drejtor Menaxhues, Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN), Uashington DC; Ginni Rometty, Kryetar, President dhe Kryeshef Ekzekutiv, IBM Corporation, USA; Chetna Sinha, Themelues dhe Kryetar, Fondacioni Mann Deshi, Indi; dhe Erna Solberg, kryeministrja e Norvegjisë.

Co-Chairs (clockwise from top left): Fabiola Gianotti, Erna Solberg, Christine Lagarde, Ginni Rometty, Chetna Sinha, Isabelle Kocher and Sharan Burrow.

Në këtë Forum Botëror sektori privat po përfaqësohet nga mbi 1,900 liderë. Shoqëria civile përfaqësohet nga pothuajse 900 udhëheqës nga OJQ-të, sipërmarrësit socialë, akademikët, artet, organizatat e punës, grupet fetare dhe fetare dhe mediat.
Ky Takimi Vjetor është gjithashtu samiti më i madh global që përfaqëson brezat e rinj, me 50 anëtarë të komunitetit të Forumit Global Shaper dhe 80 Udhëheqës të Rinj Globalë nën moshën 40 vjeçare.

…….
Gjatë ceremonisë së djeshme të hapjes së Forumit, pas përshëndetjes së pjesëmarrësve në Takimin e 48-të Vjetor në Davos-Klosters, Zvicër nga Klaus Schwab, themelues dhe kryetar ekzekutiv i Forumit Ekonomik Botëror, Znj. , Hilde Schwab, Kryetare dhe Bashkëthemeluesi i Forumit Botëror të Arteve, prezantoi tre liderë të shquar kulturorë për Çmimin e 24-të Kristal.

Çmimi “Kristal” u jepet artistëve kryesorë që kanë treguar përkushtim shembullor për përmirësimin e gjendjes në botë, që janë ndërtues të urave dhe modele për të gjithë udhëheqësit e shoqërisë, me rolin e tyre . “Çmimet janë për udhëheqësit në vizion dhe dhembshuri,” tha ajo. “Çmimi nderon personalitete jo vetëm për artin e tyre, por edhe për vlerat e tyre”.

Mes 40 Fituesve të Çminimit Crystal 2018, udhëheqësish të kulturave të ndryshme të Davos me motiv “duke krijuar një të ardhme të përbashkët në një botë të ndarë”, ishin edhe :

Cate Blanchett, për udhëheqjen e saj në ngritjen e vetëdijes për krizën e refugjatëve

Sir Elton John, për udhëheqjen e tij në luftën kundër HIV / AIDS

Shah Rukh Khan, për udhëheqjen e tij në mbrojtjen e të drejtave të fëmijëve dhe të grave në Indi

Cate Blanchett, një aktore dhe regjizore e vlerësuar me çmime ndërkombëtare si në skenë dhe ekran. Në vitin 2016 u emërua ambasador i UNHCR-së në njohjen e figurës së saj me refugjatët. “Unë jam shumë mirënjohëse për njohjen që Çmimi Kristal jep për shkallën e vështirësisë dhe ashpërsinë e krizës globale të refugjatëve, së bashku me pranimin se ne të gjithë kemi një rol në identifikimin dhe miratimin e zgjidhjeve”, tha ajo.

Sir Elton John, një nga artistët më të suksesshëm muzikor në botë, karriera e të cilit ka kaluar më shumë se pesë dekada. Në vitin 1992, ai krijoi Fondacionin Elton John AIDS (EJAW), ku ka rritur më shumë se 400 milionë dollarë deri më sot për të mbështetur qindra programe parandalimi, shërbimi dhe avokimi në mbarë botën. “Sot, në botë ka rreth 20 milionë njerëz që janë në trajtimin e HIV-it për të shpëtuar jetën. Ne kemi bërë një progres të tillë që fundi i AIDS-it deri në vitin 2030 është tani një mundësi reale, “tha ai. “Dështimi për të trajtuar njerëzit me respekt të barabartë është ajo që ushqeu AIDS-in. Momenti që ne filluam të respektojmë, në çastin kur e hoqëm turpin, ishte momenti kur ne filluam luftën “.

Shah Rukh Khan është një nga aktorët më të shquar të Bollywoodit, i cili ka qenë në ballë të industrisë indiane dhe televizive për më shumë se 30 vjet. Ai është gjithashtu themeluesi i Fondacionit Jo-fitimprurës Meer, i cili siguron mbështetje për viktimat femra ndaj sulmeve acide dhe dëmtimeve të mëdha të djegies përmes trajtimit mjekësor dhe ndihmës juridike. “Për të shpërfytyruar një grua duke hedhur acid në fytyrën e saj është një nga aktet më të ashpra të nënshtrimit të imagjinueshëm”tha ai. “Ne duhet të hapim akses për këdo dhe secilin me një ndjenjë të vërtetë për veten tonë, jo si më të fuqishëm apo më pak të privilegjuar, por si të barabartë”.

· Forumit Ekonomik Botëror 2018, po fillon një seri panel diskutimesh nga 23-26 janar, të hapura edhe për publikun/ Mira Bregu, OKB, Gjenevë

 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU