Mjekët u akuzuan për neglizhencë pas vdekjes së foshnjës, reagon Spitali i Durrësit

Një ngjarje tragjike ndodhi në Durrës ku një foshnjë ka ndërruar jetë vetëm katër ditë pas lindjes.

Lidhur me rastin, familjarët akuzojnë mjekët për neglizhencë. Babai i të porsalindurit që ndërroi jetë bëri denoncim në polici.

Ndërkohë, spitali ka reaguar zyrtarisht për rastin duke hedhur poshtë pretedniemt e familjarëve. Në reagim bëhet me dije se foshnja lindi me një smëundje të rrallë që i shkaktoi humbjen e jetës.

“Duke shprehur ngushëllimet familjarëve për humbjen e fëmijës së tyre, drejtoria e spitalit rajonal të Durrësit sqaron opinionin publik, në lidhje me lajmin e publikuar në media për “mosveprim të mjekëve në rastin e humbjes së jetës së një foshnje të porsalindur” si vijon: Pacientja V.G. u paraqit në spital më datë 07.09.2018 në orën 08.00, gravidance 39 javë, paraqitje podalike dhe menjëherë u krye ndërhyrja sectio caesarea segmentare. Pacientja është asistuar me profesionalizëm gjatë lindjes dhe foshnja u reanimua në sallën e operacionit dhe më pas në repartin e terapisë intensive, në mënyrë kosultative.

Sipas mjekut operator, ekstraksioni i fetusit paraqiti vështirësi dhe u vu re gjatë lindjes frakturë femorale dhe humerale, vërtetuar dhe me grafi. Stafi mjekësor ka dhënë trajtimin maksimal, në konsultë me ortopedët dhe shërbimin terciar, por fatkeqësisht fëmija ka qenë në gjendje të rëndë dhe nuk ka arritur të mbijetojë, duke ndërruar jetë më datë 11.09.2018. Sipas mjekëve, foshnja dyshohet të ketë patur një sëmundje të rrallë gjenetike, anomali skeletike kongenitale, që mund të vlerësohet nga autopsia. Aktualisht është kryer autopsia dhe priten rezultatet e ekspertizës mjeko-logjore për shkakun e vdekjes së foshnjes”, thuhet në reagimin e spitalit./a.m.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU