McCain: Rusia e dinte sulmin kimik të Sirisë

Senatori republikan i Shteteve të Bashkuara, John McCain, akuzoi Rusinë për bashkëpunim me Sirinë në kryerjen e një sulmi të dyshuar kimik.

Forcat e regjimit sirian dyshohet se kanë kryer sulmin javën e kaluar në qytetin Khan Sheikhoun të provincës Idlib, duke vrarë mbi 80 veta.

“Rusët kanë qenë në dijeni për armët kimike, sepse kanë operuar saktësisht nga e njëjta bazë”, tha McCain.“SHBA duhet t’i thotë Rusisë se ky lloj i krimit të luftës është i papranueshëm për botën sot”, tha McCain gjatë qëndrimit në Beograd.

Rusia dhe Irani kanë fajësuar rebelët për sulmin e dyshuar kimik, ndërsa SHBA, si ndëshkim për këtë sulm, ka sulmuar një bazë ajrore të regjimit sirian, përgatiti Koha. (b.an)

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU