Kim Jong-un deklaron se është “gati për luftë”

Lideri supreme i Koresë Veriore, Kim Jong-Un, në mesazhin e tij të Vitit të Ri është shprehur se ‘është i gatshëm për luftë’. Mesazhi i Vitit të Ri të liderit koreano verior, i transmetuar në TV-në shtetërore të Koresë Veriore, ishtë i mbërthyer mirë me propagandë.

Ai shmangu kërcënimet e përqendruara mbi armët bërthamore të vendit, por u shpreh se vendi i tij ‘është gati për luftë’ nëse kërcenohet nga ‘pushtuesit’ e jashtëm.

Ka shumë pak informacion mbi punët e brendshme dhe qëllimet politikë të qeverisë së Koresë së Veriut, e cila Korenë Jugore dhe Shtete e Bashkuara i konsideron armiqë e saj më të mëdhenjë, transmeton Gazeta Blic.

Kim në formë të drejtpërdrejtë nuk është ofruar për dialog me Seulin dhe Uashingtonin, por është shprehur i gatshëm të bisedojë rreth ‘pajtimit dhe paqes’ në Gadishullin Korean, ndërsa është zotuar se do të përmisojë ekonominë e dobësuar të Koresë së Veriut.

Disa analistë kishin parashikuar se Kim do të shmangte deklaratat provokuese në fjalimin e tij të Vitit të Ri për shkak të tentimit të përmisimit të marrëdhënieve më Korenë e Jugut dhe Kinën, e cila mbetet një ndër aleatët më të rëndësishëm të Koresë së Veriur sin ë aspektin strategjik, ashtu edhe në ekonomik.

Lideri supreme i Koresë Veriore, Kim Jong-Un, në mesazhin e tij të Vitit të Ri është shprehur se ‘është i gatshëm për luftë’. Mesazhi i Vitit të Ri të liderit koreano verior, i transmetuar në TV-në shtetërore të Koresë Veriore, ishtë i mbërthyer mirë me propagandë.

 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU