Kërkohej nga Italia, arrestohet në Laç 44-vjeçari

Një 44-vjeçar është arrestuar nga policia e Kurbinit pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritet italiane.

Mbi shtetasin me iniciale H.I rëndon akuza e ‘Vjedhjes në rrethana rënduese’ dhe ‘Mbajtja e sendeve të vjedhura’.

Policia e Kurbini dhe Interpol Tirana arrestimin e 44-vjeçari e ka kryer me qëllim ekstradimin e tij drejt Italisë.

Njoftimi i plotë i policisë:

Arrestohet një tjetër shtetas shqiptar me qëllim ekstradimi drejt Italisë.

Sherbimet policore të Komisariatit Kurbin, pas informacioneve të marra dhe një pune të mirë organizuar në bashkëpunim me Interpol Tirana dhe me Zyrën e Interforcës të Policisë italiane, arrestuan përkohësisht me qëllim ekstradimi drejt Italisë shtetasin shqiptar të shpallur në kërkim ndërkombëtar:

• H.I.,44 vjeç, banues në Kurbin

Ky shtetas ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane, pasi Gjykata në Padova/ Itali  ka lëshuar Urdhërin e kërkimit ndërkombetar nr.6731, për veprat penale”Vjedhje në rrethana rënduese” dhe “Mbajtja e sendeve të vjedhura” parashikuar nga nenet 61,5,7,110,648 dhe 624 të Kodit Penal Italian.

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kurbin për veprime të mëtejshme.

/a.r

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU