Kek me kos

Kjo është receta e plotë për përgatitjen e tortës “kek me kos”

Përbërësit:

1 kos i vogel nga 125 gr i bardhe,

2 gota me sheqer,

2 gota me miell

1 gote me niseshte,

1 gote me vaj lule dielli,

3 veze,

1 bustine me sode

 Përgatitja:

Perzieni mire vezet me sheqerin derisa vezet te dyfishojne vellimin, perzieni ne mixer, shtoni kosin, vajin, miellin, soden, niseshtene.

Hidheni ne nje tave, me bukur del ta hidhni ne formen per kek qe me pare e keni lyer me gjalp dhe me miell.

Vereni ne furre me 180° per 45 min.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU