“I dua rrënjët e mia”/ Aktori Jim Belushi flet për origjinën: Jam i biri një emigranti shqiptar

Jim Belushi është një nga aktorët e vetëm shqiptar që ka arritur sukses në Hollywood.

Ai është djali i një emigranti shqiptar dhe është rritur në Çikago.

Por aktori nuk e ka harruar origjinën e tij.

Në një postim në Instagram kujtoi me nostalgji kohën kur ndodhej në Shqipëri në vitin 2007.

“Duke u rritur në Çikago si i biri i një emigranti shqiptar është interesante të kthehesh prapa dhe të kuptosh se sa shumë më ka formuar. Duke u kthyer pas në vitin 2007, isha shumë me fat që isha i ftuari i veçantë i Kishës Ortodokse Shqiptare. I dua rrënjët e mia,”-shkroi 64-vjeçari.

Ndërsa postoi edhe disa momente nga aktiviteti në Kishën Katolike.

Dy yjet e kinemasë amerikane i kanë rrënjët e tyre në krahinën e vogël të juglindjes, buzë lumit “Devoll” me prindër 100% devollinj.

Ai bashkë me babain e tij, ka rrugëtuar drejt këtij fshati në vitin 1991 ku deklaroi për herë të parë se ndjehej krenar për origjinën.

Që adoleshent, John u bë shumë popullor pranë shokëve të tij. Shumë aktiv, ai merrej me sport por edhe me muzikë si baterist në një grup roku, dhe e shfaq talentin e tij të interpretimit nëpërmjed humorit. Nuk është çudi pra se pse The Blues Brothers pati një sukses aq të madh …

Pas shkollës së mesme, John shkoi për të studiuar dramë në Universitetin e Wisconsin dhe në DuPage College.

Vëllai i tij më i ri, James, ndërkohë diplomohet në arte dramatike në Universitetin e Southern Illinois Carbondale. Ai e nis karrierën e tij në një nga trupat e Çikagos, The Second City, ku kish interpetuar më parë edhe vëllai i tij.

g.kosovari

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU