Gramoz Ruçi “i mbyll gojën” PD-së, vizitë në SHBA dhe takim me partinë e Trump

Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi ka udhëtuar drejt SHBA-ve teksa vizita disaditore lidhet me pjesëmarrjen ne kongresin e partise se presidentit Trump.

Me udhetimin e fundit ne SHBA, Gramoz Ruci i “ka mbyllur” gojen zerave qe thone se atij nuk i jepet vize per te udhetuar ne Shtetet e Bashkuara.

Ruçi mesohet se bashkë me, kryetarin e grupit të PS, Taulant Balla, te Partisë Demokratike Edmond Spaho, kryetari e PR Fatmir Mediu, kreun e komisionit te jashten partlamentar Mimi Kodheli dhe deputetin Anastas Angjeli janë nisur sot drejt SHBA-ve për të marrë pjesë në Kongresin e Partisë Republikane.

Opozita ka artikuluar shpesh se kryeparlamentari ishte shpallur “non grata” në SHBA.

Keto akzua lidheshin me refuzimin e një vize për të në vitin 2015. Por sot vërtetohet edhe deklarata e kryeminsitrit Edi Rama i cili pak kohe me pare tha ne Kuvend se shumë shpejt do ta shihnin Rucin drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Gramoz Ruçi në axhendë ka disa takime në Kongres, por edhe me drejtorin rajonal për Europën Qendrore dhe Lindore të Institutit Demokratik Amerikan. /b.d

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU