“Gjasat që Meta të betohet president janë fare të pakta, ndoshta Berisha ose Basha…”

Analisti Baton Haxhiu teksa ka qene i ftuar ne emisionin ‘Komiteti’ në Kosovë, ku ka dhene nje deklarate befasuese.

Pasi ka analizuar zgjedhjet ne Shqiperi dhe ka thene se Rama nese nuk do te kete ndonje projekt per bashkim me Kosoven, pas 4 vitesh mund ta shohim President ka befasuar me nje deklarate sa i takon betimit te Ilir Metes, si presidenti i zgjedhur i vendit.

Ai ka thene se posti per kreun e shtetit nuk eshte i zene, dhe ka thene se “nuk mendon se ai do te betohet”.

Pjesë nga intervista

A do të betohet zoti Meta në korrik?

Dyshoj. Në se nuk ndodh diçka unë mendoj se gjasat e betimit  të tij janë shumë të vogla.

Sa me sa? A do e marr PS, apo do ja jap PD-së?

Atëherë i bie ose Basha ose Berisha.

A ka ndonjë mundësi që Rama, “Noriegën” pra Berishën ta zgjedhë president?

Partia Socialiste nuk e zgjedh, sepse Rama nuk do e kishte problem. Rama në 18 maj ka thënë: Falenderoj Lulzim Bashën që në 18 maj zgjodhi Shqipërinë para politikës, ka qenë e mjaftueshme.

Në 25 korrik…

Më 9 shtator bëhet qeveria, se është me kushtetutë,

Nuk bëhet më herët?

Nuk bëhet, kryetari zgjidhet më 24, por realisht nuk zgjidhet…

Pse?

Dyshoj që zoti Meta mund ta bëjë betimin… Ka hidhërim shumë në PS dhe PD

Edhe në PD?

Po

Te Berisha se besoj që ka hidhërim?

Pyete Berishën se mund të jetë pretendues për ndonjë kandidat të vetin…

/a.m.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU