E kanë me ty e me ju, Jozefinë!!

Nga Erjon Braçe

E kane me ty e me ju, Jozefine!!

E kane me familjen!!

Nuk e kane me ne, por me ju!

Lexova nje “sqarim te pakerkuar” nga Jozefina Topalli;

ishte kujdesur pa fund te spjegonte sulmin ndaj perendimit qe kerkon reformen ne drejtesi me nje tjeter sulm.

Dua ti pergjigjem;

E kane me ty Jozefine, jo me mua.

Kane identifikuar prej vitesh se kultura e pandeshkueshmerise eshte problemi me i madh i ketij vendi dhe, po insistojne fort ta zhbejne kete kulture.

Ti dhe ju rezistoni, ndaj e kane me ty dhe me ju!!

Jo me ne!!

E thjeshte,

jane dy kohe qe flasin shume.

Ne kohen tende u deshmua qarte se;

Ju nuk i bindeni ligjit, ju nuk i bindeni prokurorise, ju nuk shkoni kurre para nje prokurori, ju e pengoni prokurorine, ju e shkarkoni prokurorin, ju nuk i bindeni gjykates, ju nuk shkoni kurre para nje gjykate, ju e shkarkoni gjykatesin;

Kur haset rezistence atehere i kapet, po po, i kapet prokurorine e gjykatat deri tek me e larta dhe ti pate nje rol themelor per kete!!

Ndaj sot,

krime te perbindshme te ndodhura ne qeverisjen tende, tuajen, as jane hetuar, as jane gjykuar e as jane ndeshkuar.

As politikisht e as penalisht.

Ndaj sot,

ti vijon te mbrosh Sali Berishen sepse e di fare mire qe nje sistem drejtesie i pavarur, funksional e profesional, i ndryshem nga ky qe keni ti dhe ju, do te shkaterroje statusin e te paprekshmit per te;

ti vijon te mbrosh Lulzim Bashen-penalisht gjithnje, sepse e di fare mire qe nje sistem drejtesie i pavarur, funksional e profesional, i ndryshem nga ai i 2009, 2010, 2011, 2012 qe ne fakt eshte i njejti me kete te sotmin, nuk do te bindet te mos gjykoje ate se pari dhe cilindo tjeter, per Rreshen Kalimashin, per detin, per 21 janarin dhe cdo ceshtje tjeter te konsumuar ne shkelje te ligjit;

e njejta gje eshte per nje varg te gjate me ish ministrash, per te cilet ti ke vene gjoksin perpara per ti mbrojtur me zell te madh, janë grupi yt ne parti, por kane shitur e blere, privatizuar e marre, shpenzuar e vjedhur, nënshkruar e kontraktuar, pasuri publike kombëtare, para publike, shërbime kombëtare qe duhet te ishin publike dhe vijojnë te shtojnë pasuritë edhe sot, tre vite pasi kane ikur nga pushteti!!

Perballe teje jemi ne;

Me trego nje rast, nje te vetem, kur ne kemi ofruar Partine si mburroje per cilindo para prokurorise, para nje gjykate, pavaresisht se cila eshte ajo, sic sot, kur edhe nje here, lame te lire e larg cdo presioni gjykaten te jepte vendimin e saj, ne demin tone-sic gjykon ti, pavaresiht se cfare mendojme ne.

Ndaj e kane me ty e me ju, jo me ne!!

Ju jeni problemi, jo ne!

Ne jemi te qarte, duam nje sistem drejtesie te pavarur, te drejte, te barabarte, funksional e profesional, jashte cdo ndikimi politik.

Ju se doni kete!!

Ju e keni frike nje sistem te tille!

Krimet tuaja nuk jane gjykuar dhe cdo krim i pa gjykuar eshte nje krim qe nuk mbyllet kurre!!

Bashke me parate e pasurine e vene permes tij!!

Sa here do te permend Gerdecin, Rreshen-Kalimash-Kukes-Morine, 21 janarin, Detin ne Gjiun e Sarandes, privatizimin e ARMO, Albpetrol, prodhimit te naftes ne 90 perqind te vendburimeve shqiptare, rafinerise se Cerrikut, privatizimin e OSSH dhe vendimeve ne favor te monopolit, privatizimin e kater hidrocentraleve fitimprurese, portit te Durresit etj etj, te gjitha krime te pa hetuara, pa gjykuara e pa ndeshkuara;

Ti do dridhesh Jozefine,

do bertasesh, do ulerasesh, do renditesh nja dy tre emra qe i ke patur gjithnje pas vetes pa mundur kurre te mbrosh me ta kriminelet e partise tende;

familjes-keshtu e shquajne, familja!!

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU