E fshehur në shkëmb, BBC zbulon bazën sekrete të Shqipërisë (FOTO)

Gjatë Luftës së Ftohtë, forcat e armatosura të Shqipërisë ndërtuan tunele dhe baza nëntokë në rast të një pushtimi të mundshëm.

Stephen Dowling nga BBC Future, vizitoi njërën prej tyre, të fshehur në një park kombëtar.

Park me një të shkuar: Parku Karaburun-Sazan. Në gadishullin e Karaburunit nuk ka banorë të përhershëm. Flora dhe fauna janë të vetmit banorë. Shumë pak persona lejohen në park. Njëri prej tyre udhëtonte me gomar. Shumica e punës këtu është bërë nga të burgosurit politikë

/b.d

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU