Demarkacioni, Kuvendi i Kosovës në seancë të jashtëzakonshme

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë sërish seancë të jashtëzakonshme dhe në rend dite është ratifikimi i marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi.

Seanca do të fillojë në ora 10:00. Për miratimin e këtij Projektligji nevojiten 2/3 e votave të deputetëve, saktësisht nevojiten së paku 80 vota.

Një ditë më parë seanca dështoi të mbahet në mungesë të votave të mjaftueshme për ta miratuar marrëveshjen e Demarkacionit në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi.

Një pjesë e deputetëve nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Partia Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Vetëvendosje e madje edhe nga Lista Serbe kanë munguar në sallë.

Mediat kosovare madje raportuan se Lista Serbe as nuk ka hyrë në ndërtesën e Kuvendit, ndërkohë që është deklaruar zyrtarisht se kjo parti nuk do ta votojë demarkacionin.

Në konsultimet para seancës, partitë duket se kanë patur mospajtime sa i përket projektligjit.

Pas një takimi me përfaqësues të të gjitha forcave dhe në kushtet e mungesës së kompromisit politik, kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli ka njoftuar shtyrjen e seancës për ditën e premte.

Në lajmërimin  tij, Veseli gjithsesi shprehu optimizmin e tij për arritjen e një konsensusi.

Pika ku partitë nuk kanë gjetur pajtim është përfshirja në votim i raportit të Bulliqit, që pohon se Kosova ka humbur territor në marrëveshjen për shenjimin e kufirit me Malin e Zi.

LDK dhe Alternativa vendosën si kusht mospërfshirjen e raportit të Bulliqit për një votë pro demarkacionit.

Në anën tjetër, AAK deklaroi se do të votonte kundër në rast të mospërfshirjes së këtij dokumenti.

Vetëvendosje ndërkaq, nuk u lëkund nga vota kundër projektligjit për ratifikimin e marrëveshjes.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU