Rreziku i ZIKA-s? I vogël në Shqipëri, edhe prej dimrit

Specialistja e njohur Dr. Silvia Bino na ka ndihmuar për rrezikun e ZIKA-s në vendin tonë me një përmbledhje përgjigjesh për JAVAnews për atë që duhet të dimë dhe të mbrohemi nga ky virus...

Fleckenstein: Nëse reforma në drejtësi dështon, harrojeni BE

Klasa politike po pret mendimin e Venecias për draftin dhe opinionet që i kanë dërguar për reformën në drejtësi, rëndësinë e së cilës e riktheksuan edhe këtë të enjte në dy intervista të dhëna...

Buxhuku: Qeverisja ekonomike Rama e dështuar, duket si ushtrim laboratori i Harvardit!

  Intervistë e Javanews me kreun e Konfindustrisë, Buxhuku, lidhur me politikën ekonomike dhe fiskale të qeverisë Rama. Si e shikon ai vizionin ekonomik të kësaj qeverie? Pse është aq e kritikueshme dhe a mendon...

Përmbytjet rregullohen nëse politikanët futen në burg

Intervistë e Javanews me inxhinierin e vjetër Dr. Kristo Goga, që rreshton disa nga problematikat, të cilat shkaktojnë përmbytjet. Sipas tij, ende nuk mund të quhet se ndryshimet klimatike kanë rol në këtë gjendje...

Akuzat e Berishës për “Opinion”, përgjigjet Blendi Fevziu

Blendi Fevziu ka shpjeguar arsyen e armiqësimit me ish-kryeministrin Sali Berisha, në një intervistë të gjatë dhënë gazetares Ermira Shpëtimi të gazetës Panorama. Berisha shkroi në Facebook, duke e quajtur emisionin “Opinion” si të...

Ekskluzive/ Haradinaj: Veprimet e Thaçit dhe Mustafës s’janë larg tradhtisë kombëtare

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK-së) shprehet te Javanews në mënyrë të përmbledhur dhe konçize për një sërë çështjesh, që e mbajnë sot pezull Kosovën. Është i besimit se qeveria e ka...

Intervista/”Çdo përpjekje jashtë Venecias, do jetë një sabotim i Reformës”

Kreu i Unionit të Gjyqtarëve Shqiptarë, Gerd Hoxha flet te JAVAnews për Reformën në Drejtësi, si e mendon atë personalisht si gjyqtar, por edhe si qytetar. Pse politika duhet të shkojë drejt konsensusit, si...

Ambra Meda: Fituese në “Dancing” duhej të isha unë

Ambra Meda beson se është ajo fituesja morale e spektaklit “Dancing With The Stars”, pasi e sheh veten si e zgjedhura e publikut. Në një intervistë me Gazetën Shqiptare, Ambra thotë se nuk mbeti...

Dashamir Shehi: Ekipi në paradhomën e Bashës nuk ka vlerë

Kreu i LZHK­-së, Dash Shehi, aleat i Partisë Demokratike, thotë se nuk duhet ekzagjeruar me protestat. Ai shprehet se protesta e 8 dhjetorit i dha një sinjal qeverisë. Por, sipas tij, nuk ka kuptim...

Mustafa vë në dyshim dialogun me Serbinë nëse nuk ka viza

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa në një intervistë për DW ka folur rreth azilkërkuesve, mos liberalizimit të vizave, gjendjen e rëndë ekonomike, protestat dhe gazin lotsjellës, dialogun me Serbinë, Gjykatën Speciale dhe tema të...