Ambasadori William Walker: Jam i shqetësuar se Shesheli, një kriminel lufte u lirua

Nga Mimoza Dajçi, New York Në Janar të 2016 u shënua 17-vjetori i masakrës së Reçakut, ku si Shef i Misionit Verifikues në Kosovë, ju ishit të parët që e denoncuat atë si një masakër...

Bojaxhi në “Shih programin”: Ju tregoj përse më sulmojnë

Gjergj Bojaxhi ka qenë i ftuari i Enkel Demit në “Shih programin” në TVSH, ku ka shpjeguar pse është sulmuar kohët e fundit, për përfshirje në afera të pista. Enkel Demi - Ti je i...

Afrim Krasniqi: Kjo politikë do të zgjasë deri sa të ikë elita që erdhi...

Intervistë me Drejtorin e Institutit shqiptar për Studimet Politike. Si e shikon ai ideologjinë e dy partive kryesore në vend, votuesin potencial të tyre dhe elitat politike, pse Shqipëria e ka të vështirë të...

Aventura në SHBA e stilistit shqiptarë në Rocky Hill – Connecticut, Nazmi Salihu

ROCKY HILL, CT – Një shqiptar nga Kosova, i cili u largua nga vendi i tij, për t’i shpëtuar shërbimit ushtarak serb në vitet e luftës dhe shpërbërjes së saj, iu dha një jetë...

Ish-prostituta italiane, Pia Covre: Pse duhet të legalizohet prostitucioni!

Maria Pia Covre, ish-prostitutë, sot aktiviste dhe themeluese e Komitetit për të Drejtat Civile të Prostitutave në Itali tregon se përse kriminializimi është i gabuar për punonjëset e seksit. Sipas saj, ato punojnë gjithnjë...

Ish kreu i Gjykatës Kushtetuese, Abdiu: Pse ka dështuar dekriminalizimi

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Fehmi Abdiu, është shprehur i bindur se ligji i dekriminalizimit do të bëhet objekt shqyrtimi në veprimtarinë gjyqësore, pasi, sipas tij, ka shumë parregullsi që bien ndesh me kushtetutën. Për...

Teologu Gjinishi: Evropa është islamofobe, Shqipëria rrezikohet nga ISIS

Teologu Ermir Gjinishi ka shpjeguar për Rudina Xhungën rrezikun që i kanoset Shqipërisë nga ekstremizmi islamik, ndërkohë që beson se janë pak ata shqiptarë që bashkohen me ISIS për përfitimie financiare. Përshëndetje z. Gjinishi. Do...

Vishaj: Çfarë reforme? KLD emëron ende kryetarë gjykatash me kurs 6-mujor

Kryetari i Shoqatës së Avokatëve Penalistë flet për JAVAnews në emër të organizimit të avokatëve. Vështirësitë e sistemit, mangësitë e mëdha, strukturat paralele, që parashikohen të ngrihen dhe ku janë pikat e dobëta të...

Mimi Kodheli: Shqipëria bashkë me NATO-n në misionin Frontex

Rajoni, bashkëpunimi në kuadër të NATO-s, sfidat e përbashkëta: Ministrja e Mbrojtjes së Shqipërisë, Mimi Kodheli, në intervistë me Deutsche Wellen, pas vizitës në Gjermani me ftesë të homologes, Ursula von der Leyen. Deutsche Welle:...

Flet për herë të parë Ismet Haxhia, i dënuari për vrasjen e Azemit

Ismet Haxhia ka vetëm pak muaj që ka dalë nga burgu (20.01.2016) ku kalojë çerek shekulli, i dënuar si bashkëpunëtorë në vrasjen e Azem Hajdarit, akuzën të cilin ai nuk e pranon sot e...