Krijuesi i veprës “Reja”, Foujimoto: Pozicioni ku është vendosur është i këndshëm

Në një interrvistë për gazetaren Ilva Tare në televizionin Ora Neës, krijuesi i veprës arkitekturore, “Reja” (The Cloud) Sou Fujimoto u shpreh i kënaqur për përshtypjet që shqiptarët kanë krijuar mbi veprën e tij....

INTERVISTA/ Rrëfehet Bes Kallaku: Ja si e nisëm me Gaz Pajën historinë e Baftjarit

​ “Baftjar, gëzuar të keqen vëllai”; është kjo batuta e famshme e “Portokallisë” që Bes Kallaku ka vendosur ta sjellë në këngë. E natyrisht që, kur flasim për aktorin, dihej që “Gëzuar Baftjar” do...

FOTOT/ Ekspozita e veçantë, Tirana e ’92-it dhe imazhe të pablikuara të Edi Ramës

Shqipëria e viti 1992, rrugët e zhylta, vilat e kahershme që me gjithë stilin e ndërtimit, mezi mbaheshin në këmbë. Matanë, gra që fshijnë rrugët, studentë në atelietë e Akademisë së Arteve, një pedagog...

Nard Ndoka në vallëzim: Tri deputete me klas që do t’i doja si partnere

Lideri i partisë demokristiane Nard Ndoka theu dyshimet e kolegëve të cilët ishin skeptikë për pjesëmarrjen e tij në “Dance with Me”. Ai ka arritur të përshtatet aq mirë me partneren e tij në...

Aurela Hoxha: Ju rrëfej skenat e mia lakuriq në film

Protagonistja e re e filmit me gjysmë milion klikime në YouTube, “Dashuria e Bjeshkëve të Nemuna 3”, është një “showgirl” e njohur, Aurela Hoxha. Në këtë rol kinemaje ajo tejkalon pamjen e vajzës së...

Babai Ermal Metës: Nga divorci me mamanë e djalit, tek akuzat e pavërteta për...

Ermal Meta padyshim është një nga këngëtarët shqiptarë me famë botërore tashmë, për shkak edhe të fitores së çmimit të parë në Festivalin e Sanremos, por ka një marrëdhënie problematike me babanë. Shpeshherë Ermal...

Anthony Giddens: Tre fantazma po vërtiten mbi Europë!

Tre fantazma vërtiten mbi Evropë, terrorizmi, kriza e emigrantëve dhe Brexit, thotë Anthony Giddens. Dhe në afat të shkurtër, më e keqja është e para: “Një luftë e tretë botërore dixhitale”, thotë politologu krijues...

Diplomati i lartë hebre Yuval Fischer: Endrra ime të mbaj një fjalim në gjuhën...

Nga Rudina HOXHA Yuval Fischer, Zëvendës Ambasador i  Izraelit në Shqipëri,  i emëruar në këtë post gushtin e shkuar, shkruan poezi , i bie violinës dhe është pjesë e Korit Europian. Ai ka filluar të...

Tragjedia e familjes së deputetit çam, grekët i therën 28 anëtarë në një ditë

Familja e tij është e paktë në numër. Më 27 qershor 1944, grekët i therën në një ditë 28 pjesëtarë të familjes në Paramithi. Mbetën gjallë i ati dhe njëri nga xhaxhallarët. Kjo është...

Zef Mazi: Vendimi i Trump për Iranin e fut SHBA në kurs përplasjeje me...

EKSKLUZIVE/ Zef Mazi, një ndër diplomatët shqiptarë me eksperiencë më të gjatë, ka qene dy here Ambasador i Shqiperise ne Organizatat Nderkombetare ne Vjene, perfshire Agjensine Nderkombetare te Energjise Berthamore, si dhe kater vjet...