MANDATET/ Ish-anëtari i KQZ: Duhen vënë ndalesa ligjore!

Intervista/ Flet juristi i njohur, i cili mendon se Kodi Zgjedhor aktual nuk jep përgjigje shteruese për situatën aktuale, por jep disa propozime Nga Fernada Cenko Ish-anëtari i KQZ dhe ish-gjyqtari, Artan Laze ka komentuar zhvillimet...

Shkrimtarja Anilda Ibrahimi: Rruga drejt BE, s’është forma e protestës që kanë zgjedhur…

Nga Valeria Dedaj Shkruan në italisht, i ambienton romanet e saj në Shqipëri dhe sot konsiderohet, si zëri i diasporës. Bëhet fjalë për shkrimtaren e njohur Anilda Ibrahimi, e cila rikthehet në Shqipëri për të...

Ish- kreu i Kushtetueses, Abdiu: Parlamenti funksional edhe me më pak se 140 deputetë

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Fehmi Abdiu, nuk sheh asnjë pengesë kushtetuese që Parlamenti të funksionojë me më pak se 140 deputetë të mandatuar. Sipas tij, funksionimi i Parlamentit kërkon shumicën e thjeshtë të numrit...

Simboli/Pëllumb Xhufi shpjegon formën dhe ngjyrën e shqiponjës zyrtare

Shqiponja dykrenare, simbol i shqiptarëve anembanë globit, duket se është e destinuar për të qenë temë e debateve herë pas here. Kësaj radhe një debat është hapur në opinion publik ku kryeministri akuzohet se...

VIDEO/ Historia e pabesueshme e avokatit pukjan në Londër

https://youtu.be/DTF6jeVZNy0

“IlFatto Quotidiano”/Rama: Nuk ka kaos e revoltë nga populli, opozita po i fryn zjarrit

Kryeministri Edi Rama ne nje interviste per “IlFatto Quotidiano” flet per situaten me te fundit te krijuar ne vend, duke mohuar te kete kaos. Sipas tij. “Në Shqipëri nuk ka asnje kaos, është opozita...

Kriza politike/ Kryepeshkopi i Tiranës, Frendo: Dialogu mbetet e vetmja zgjidhje

I Intervistuar nga Luca Collodi i Radio Vatikanit, kryepeshkopi metropolitan i Tiranës dhe Durrësit, George Frendo, thekson se është e domosdoshme të shkohet drejt dialogut, “rruga e vetme për një zgjidhje të drejtë”. “Situata është...

INTERVISTA/ Gazmend Oketa: Të rrëzohet pakti Rama-Berisha?!

Flet për TemA ish-ministri i Mbrojtjes i sapokthyer në PD: E vërteta e kandidimit në Durrës   Nga Ylli Pata Gazmend Oketa është një nga të politikanët e larguar që është rikthyer në PD nga grupi që...

Intervista e RAI/Kryeministri Rama i prerë: Nuk dorëhiqem dhe jam i hapur për Opozitën

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk dorëhiqet pavarësisht aktit të opozitës për të djegur mandatet..  Në një intervistë dhënë për Rai News 24, djegia e mandateve është një akt që s’ka ndodhur kurrë në një demokraci parlamentare dhe se protesta e opozitës...

“Thaçi dhe Vuçiç po ringjallin planin e Millosheviçit”

Në një intervistë ekskluzive për gazetën “Bota sot”, diplomati dhe studiuesi Shaban Murati, ka thënë se, i ashtuquajturi korrigjim i kufijve është një alibi për të fshehur lëshimet strategjike, që i janë bërë dhe...