Intervista/Gjenerali i Komandës Ajrore të NATO-s tregon se kur do fluturohet nga baza e...

Komandanti i Komandës Ajrore të NATO-s, gjenerali Tod Wolters në kuadër të 10-vjetorit të Shqipërisë në aleancë ka vizituar vendin tonë. Në këtë vizitë gjenerali së bashku me autoritetet shqiptare ka diskutuar në lidhje me...

Përse po vonon procesi i njohjes së dosjeve të diktaturës komuniste?

EKSKLUZIVE/ Në një bashkëbisedim me Dr. Anna Kaminsky-n, Drejtore e Fondacionit Federal për Diktaturën në Gjermani Nga Monika Shoshori Stafa “Jam në gjendje të kuptoj, ndaj  ndjehem fajtor për gjithcka kuptoj.” - Ana Blandiana, Romanian poet Ka pak...

Bushati: BE po kalon një lloj turbullire që po shfrytëzohet nga Rusia për rritjen...

Administrata e Presidentit Trump organizoi të mërkurën në Departamentin e Shtetit, takimin e saj të parë të Koalicionit Global kundër Shtetit Islamik me pjesëmarrjen e ministrave të jashtë të 68 vendeve të koalicionit. Nga...

INTERVISTA/ Guvernatori Sejko: Plan për të nxitur transaksionet në lekë dhe uljen e euroizimit...

Banka e Shqipërisë këtë vit do të stimulojë fort përdorimin e monedhës vendase. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, z. Gent Sejko, në një intervistë për “Monitor” zbardh skemën se si do të arrihet ky...

Ministri Ditmir Bushati për negociatat me Athinën: Duam të ezaurojmë Ligjin për Luftën

Debatet për negociatat për kufirin detar me Greqinë vijojnë të jenë ende prezente për sa kohë nuk është dhënë akoma autorizimi i Presidentit Meta. Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, ka qenë...

Pronari i anijes së rrëmbyer: Nuk i kam borxhe marinarëve

Flori Çelepia, djali i pronarit të anijes së peshkimit “Çelepia 2”, Murat Çelepia, të marrë peng nga marinari egjiptian, Adel Muhamet Sallam, shprehet se nuk i kanë asnjë borxh këtij të fundit. Ai shprehet se anija...

Ish i persekutuari: Asnjë politikan nuk preket nga hapja e dosjeve, spiunët ikën te...

Shtresa e popullsisë shqiptare që ka vuajtur mbi kurriz kalvarin e gjatë të torturave nga regjimi komunist, janë ish të përndjekurit dhe të burgosurit politikë. Ata që kanë patur kurajën të mendojnë ndryshe dhe...

Prishjet në Himarë, Goro: Greqia të mos ndërhyjë

Kryebashkiaku i Himarës, Jorgo Goro, i kërkon Greqisë të mos ndërhyjë në çështjen e prishjes së banesave në Himarë, pasi sipas tij zgjidhje për to është ligji shqiptar. Gjatë një interviste te “5 pyetjet...

INTERVISTA/Izet Haxhia: Firmat piramidale, e vërteta për Suden, kompetentin dhe Berishën

Në këtë pjesë të intervistës së tij për lindjen, fuqizimin dhe kolapsin e firmave piramidale, ish truproja i Berishës hyn në detaje mbi specifikat e veçanta të firmave të caktuara mashtruese. Sipas Haxhisë, i...

Xhensila Pere këmbëngul: Pse do i them po rolit me pullë të kuqe në...

Finalistja e “Big Brother” dhe “Ish-Miss Universe 2014” e nisi Vitin e Ri 2018 me kupën e fitores së spektaklit të kërcimit “Dance with me”. Pasi ka provuar skena të nxehta në “reality show”,...