Xhufi sulmon Tufën dhe ironizon Ramën

Historiani i njohur Pëllumb Xhufi e cilëson ballist të vetëshpallur kreun e Institutit ndaj Krimeve të Komunizmit, Agron Tufa, duke e cilësuar në konflikt interesi hulumtimin e periudhës së Luftës për krime. Duke folur për...

Idrizi: E vërteta e koalicionit me Dulen, formula si do marrim tokat e çamëve

Shpëtim Idrizi ka dhënë një intervistë ku ka akuzuar kryeministrin Edi Rama për pabesi. Ai thotë për Mapo se nuk është e vërtetë që ka bërë koalicion me “armikun” politik Vangjel Dule por veç...

Drejtori Lüer: Në Shqipëri nuk pati ndjekja penale për krimet e komunizmit

Polarizim, gjuhë denigruese në Shqipëri në debatin për përballjen me të shkuarën. E dimë se kur viktimat rrëfejnë historitë e tyre stresohen shkaktarët e krimeve, thotë drejtori i Komisionit “Drejtësi e Paqe”, Jörg Lüer. Deutsche...

Ish- kryetar i KQZ: Hajdari, skema si hyn në zgjedhje, mund ta sfidojë PD-në

Deputetja Rudina Hajdari lëshoi dje sinjalin e parë publik se po përgatiten si grup deputetësh të rinj, të cilët kanë hyrë nga listat e PD-së, të krijojnë një subjekt të ri politik. Hajdari, e...

FOTOT/ Flet Elda Hoti, deputetja e LSI: E respektoj Kryemadhin, por vendimet e mia...

Vendimi drastik i djegies së mandateve nga opozita do të shërbejë si një precedent në politikën shqiptare. Ligji për zëvendësimin e një deputeti ishte zbatuar në raste sporadike lënie mandatesh, por kursesi njëherësh në një...

Spartak Braho: Për pinjollët e ballistëve Agron Tufa e Gazmend Kapllani, fëlliqësira që ndotin...

Spartak Braho ka reaguar pas replikave të fundit të Agron Tufës dhe Gazmend Kapllanit, në drejtim të tij. Në një intervistë dhënë për Dita-n, ai i quan ata vrasës me pagesë. – Zoti Braho, pas intervistës...

Bujar Kapexhiu: Kur isha punëtor në “Josif Pashko” thyeja normat ditore

Artisti Bujar Kapexhiu i ftuar në “Provokacija”, ka rrufur momente interesante nga jeta e tij, ku dhe ka treguar se si prindërit e dërguan të studionte për inxhinieri jashtë dëshirës së tij. Ndër të...

Intervista/ Kreu i Dhomës së Tregtisë, Jaka: Duhet agjendë konkrete për integrimin rajonal!

Kreu i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës Nikolin Jaka evidenton nevojën e përgatitjes së një agjende të detajuar e të mirëstudiuar për integrimin rajonal të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ndërsa e konsideroi...

Ekspertja për Ballkanin, Deimel: Deputetët e rinj mund të jenë fundi i Bashës!

Shqipëria është në krizë politike. Por kursi konfrontues nuk është i ri, thotë ekspertja për Ballkanin, Johanna Deimel. Edhe akuzat për blerjen e votës u ngritën që pas zgjedhjeve 2017, por asgjë nuk u...

Gjyqi “Hajdari”/ Klosi: Dëshmia e Haxhisë rrezikon Berishën, kam referuar provat në Prokurori

Në një kohë kur Gjykata e Apelit të Tiranës vendosi të rihapë dosjen e vrasjes së Azem Hajdarit, Fatos Klosi shprehet i gatshëm për të dhënë dëshminë e tij për ngjarjen në fjalë. Në vitin...