Bentley: Ende s’jemi gati të kthehemi me energji elektrike

Prodhuesi britanik premium Bentley pranoi se nuk ishte gati të priste një valë elektrifikimi të veturave, por kjo mbetet edhe më tej prioritet i kompanisë.

Që nga mesi i marsit, Bentley prezantoi modelin e saj të parë me energji elektrike, SUV Bentayga Hybrid me një turbombushës V6 me 3.0 litra dhe një motor elektrik që siguron një distancë prej 50 kilometrash.

“Është një hap i madh i parë, por ne duhet të bëjmë më shumë se vetëm një hibrid”, tha drejtori i ri i ekipit, Adrian Holmark, transmeton Tch.

Pas fillimit të papërgatitur, Bentley po ndryshon strategjinë për të mbetur konkurrues në tregun e shpejtë të makinave EV.Kështu, kompania njofton një version elektrik të secilit prej modeleve të tij deri në vitin 2025, dhe modeli i parë plotësisht elektrik duhet të debutojë në pesë vitet e ardhshme, transmeton KosovaPress.

Ky mund të jetë një version i ri i modelit Mulsanne, ose një automjet tërësisht i ri i bazuar në konceptin Porsche Mision E, përgatiti Express. (b.an)

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU