Akreditohen 464 vëzhgues për zgjedhjet e jashtëzakonshme në veri të Kosovës

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë ka akredituar 464 vëzhgues për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar në komunat: Leposaviq, Zubin Potok, Zveçan dhe Mitrovicë e Veriut, që do të mbahen më 19 maj.

Sipas një njoftimi për media të KQZ-së thuhet se këta vëzhgues përfaqësojnë 2 parti politike, 2 misione ndërkombëtare, Komisionin Evropian, 2 misione diplomatike, 12 ambasada, 1 organiziatë joqeveritare ndërkombëtare, dhe 4 vendore si dhe 15 media.

Zgjedhjet e parakohshme në Mitrovicën Veriore, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan, janë shpallur pasi që kryetarët e këtyre katër komunave me shumicë serbe, me 26 nëntor të vitit të kaluar, patën dhënë dorëheqje, në shenjë pakënaqësie ndaj vendosjes së taksës doganore prej 100 për qind nga Qeveria e Kosovës për mallrat nga Serbia./ i.h

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU