12 vjeç nuse, fotoja shkakton pështjellim por…

Një vajzë vetëm 12 vjeç, me makijazh dhe fustan nusërie, pozon përpara fotografëve, ndërsa po martohet me një burrë në moshë të mesme. Këto pamje të tmerrshme vijnë nga Libani dhe kanë shkaktuar zemërim ndërkombëtar.

Por për fat, nusja dhe dhëndri janë thjesht aktorë. Videoja sensibilizuese është parë miliona herë.

Më shumë se 15 milionë vajza të vogla, disa prej tyre edhe 8 vjeç, martohen me meshkuj të moshuar. Qeveria e Libanit ka prezantuar një projektligj që synon të ndalojë të tilla martesa.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU