Editorial

Nga Skënder Minxhozi/ Këto ditë po i fryhet shumë një retorike që lidhet me diktaturën dhe rikthimin e saj. Po merret si argument kryesor fakti...

Në plan të parë

Ndajeni mendjen, diktaturë apo qeveri e rënë?!

Nga Skënder Minxhozi/ Këto ditë po i fryhet shumë një retorike që lidhet me diktaturën dhe rikthimin e saj. Po merret si argument kryesor fakti...

Një histori e shëmtuar (dhe e zakonshme) shqiptare

Nga Skënder Minxhozi/ Një zyrtar i partisë në pushtet merr në telefon një drejtor shkolle dhe i kërkon deklarim të hapur vote. Një tjetër zyrtar...

Efekti amerikan/ Meta mungon në konferencë shtypi, nxjerr këshilltarët

Konferenca e shtypit e presidentit Meta, e njoftuar prej disa orëshe, ka pësuar një ndryshim të vogël: në vend te kreut të shtetit kanë...

Përgjigja e Edi Ramës: Zgjedhjet më 30 qershor, natën e mirë!

Kryeministri Edi Rama deklaron sërish se zgjedhjet do të zhvillohen në 30 qershor. “ZGJEDHJET DO TË BËHEN NË 30 QERSHOR! Natën e mirë”, shkruan Rama...

Ilir Meta, garanti më i madh i 30 qershorit

Nga Skënder Minxhozi/ Presidenti i Republikës duket se ka qenë njeriu më i shqetësuar në Tiranën politike, nga intervista fshikulluese e zv.ndihmës sekretarit të Shtetit...

Uashingtoni, Palmer: Kush prish zgjedhjet në 30 qershor nuk hyn në SHBA

Ne nje interviste per Top Channel, Zv.Ndihmës Sekretarit të Shtetit të SHBA Matthew Palmer konfirmoi indirekt paralajmerimet qe kryeministri shqiptar Edi Rama ka bere per...

Paralajmërimi i fortë i Palmer: Basha dhe Kryemadhi, po pati dhunë jeni ju përgjegjës!

Intervistë e Zv.Ndihmës Sekretarit të Shtetit të SHBA Matthew Palmer Me Gazetarin Muhamed Veliu, Top Channel 1. Z. Palmer, nga vizita juaj e fundit në Shqipëri,...

Mediat: Vetë Basha i dërgoi përgjimet tek gazetari i “Bild”

Përgjimet e “Bild” për blerje votash në Durrës, u paralajmëruan që një ditë më parë nga mediat pranë PD-së, të cilat ishin në dijeni...

Ekonomi

Sarandë/ Balluku: Furnizim pandërprerje me energji elektrike për sezonin turistik

Investimet e realizuara nga Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike në qytetin e Sarandës, do garantojnë një furnizim të pandërprerë me energji gjatë sezonit...

Ikin polakët, maqedonasit dhe malazezët, Shqipëria me rritje modeste të turizmit për muajin maj

Muaji maj ka sjellë një ngadalësim të turizmit hyrës të shtetasve të huaj në Shqipëri. INSTAT raporton se Shqipërinë e vizituan rreth 400 mijë shtetas...

Çuçi, në Nivicë: Jemi në bisedime me investitorë nga Arabia Saudite dhe Irani

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi, ishte në Nivicë një prej fshatrave që bën pjesë në programin ‘100 fshatrat’. Siç njofton zyra...

Tatimet gjobisin Bankers me 120 mln euro; kompania shkaktoi evazion të rëndë fiskal

Qeveria shqiptare ka gjobitur kompaninë Bankers Petroleum me shifrën rekord 120 milionë euro për evazion të rëndë fiskal. Gjoba, e cila përbën dënimin më...

Bypass-i i Tepelenës/ Balluku: Ta përfundojmë para afatit

Bypass-i Tepelenës, i cili lidh autostradën Levan-Tepelenë me atë Tepelenë-Kakavijë mesa duket do përfundojë përpara afatit të përcaktuar, së paku kështu ka bërë me...

Shëndeti

Spinaqi hiqet nga dieta e sportistëve, ja pse nuk lejohet

Përdorimi i substancave, të quajtura si doping nga ana e sportistëve është e ndaluar nga çdo Federatë. E për këtë fakt, të shumtë janë...

Kuzhinë

Njihuni me “arin e gjelbër”, vaniljen, që kushton më shumë se...

Çmimi i vaniljes është rritur vitet e fundit, për shkak të kërkesës së shtuar dhe furnizimit të pakët me këtë erëz cilësore, aq sa...
Zëvendës ministri i Mbrojtjes Petro Koçi vazhdon që të “godasë” Partinë Demokratike. Koçi me anë të një statusi në “Facebook” ngre pyetjen se nëse në...
Ndërkohë pas takimit në Gramsh, ndalesa e Ramës ishte Elbasani. Në këtë qytet militantët e PD-së dhe të LSI janë grumbulluar dhe me thirrjet...
Kryetari i PD, Lulzim Basha dhe se nuk mund të ketë konkurrencë në zgjedhje pa pjesëmarrjen e opozitës. Në një dalje nga selia blu, kryetari...
Kreu i qeverisë, Edi Rama ishte sot në Elbasan në takimin e tij të radhës elektoral. Edhe me gjithë mundimin e militantëve të PD-së...
Kryeministri Edi Rama nuk kurseu epitetet e shumta ndaj ish-deputetit të Partisë Demokratike në Elbasan, Aurel Bylybashi, pas thirrjeve të tij për “vëllavrasja për...
Ministri i Brendshëm dhe njëherazi Zv.kryeministri i Italisë, Matteo Salvini shprehet se ka zhvilluar një telefonatë edhe me Presidentin e Shqipërisë, Ilir Meta, me...
Kongresi i Këshillit të Europës do te jetë i pranishëm me vëzhgues në monitorimin e zgjedhjeve vendore të 30 qershorit në Shqipëri. Ndryshe nga...
Kryeministri Edi Rama vijon fushatën elektorale për zgjedhjet e 30 qershorit. Kreu i qeverisë pas Gramshit u ndal edhe në Elbasan ndërsa theksoi edhe...
“Sot pas 4 vitesh kemi një Tiranë që gëlon nga aktivitetet, nga zhurmat e fëmijëve që sot kanë kënde lojërash. Gjithashtu kemi gjitha ato...
Kreu i Grupit Parlamentar të PS ka hapur takimin elektoral të PS në Elbasan. Në fjalën e tij , Balla ka hedhur akuza ndaj...
Tradicionalisht zgjedhjet lokale në Shqipëri kanë shënuar një numër të ulët në pjesmarrje. Marrë në konsidetarë situatën e tensionuar politike në të cilën zhvillohet...
Kongresi i Autoriteteve Lokale dhe Rajonale, njëra nga shumë organizatat që janë pjesë e KiE-së dhe që nuk ka lidhje me BE-në, ka sqaruar...
Ish-deputeti i PD Xhemal Gjunkshi në një komunikatë për mediat nga selia blu deklaroi se drejtuesit e policisë që kanë dalë në përgjime jo...
Kryeministri Edi Rama nga Gramshi ironizoi presidentin Ilir Meta. Rama tha se Meta është me hënë dhe kur është pozitive bashkë bëjnë punë të mira,...
Pas takimit elektoral të mbajtur në Gramsh, kryeministri Rama në kuadër të fushatës elektorale të 30 qershorit do të ndalet në qytetin e Elbasanit. Ndërkohë...
Kryeministri Edi Rama gjatë fjalimit të tij në Gramsh zbuloi bisedën që kishte bërë me një emigrant shqiptar në Australi, i cili kishte 21...
Përdorimi i substancave, të quajtura si doping nga ana e sportistëve është e ndaluar nga çdo Federatë. E për këtë fakt, të shumtë janë...
Këshilli i Europës do të monitorojë zgjedhjet vendore të 30 qershorit me vëzhguesit e vet. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj hodhi poshtë...
Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar pas operacionit që u zhvillua në gjashtë vende të BE-së dhe në Shqipëri ku u arrestuan 43...
Kryeministri Edi Rama nga Gramshi ku po zhvillon fushatën elektorale të radhës tha se data 30 qershor është data që ndan shtetin me antishtetin. “Më...
'Miss Serbia' ka fituar zemrat e të gjithë shqiptarëve me një gjest mjaft të dashur për ne. Bukuroshja bjonde që merr pjesë në konkursin e...
Zgjedhjet lokale që do mbahen të dielën do të monitorohen nga afër nga një trupë shumë e madhe vëzhguesish ndërkombëtar. Përveç atyre të OSBE-ODIHR-it,...
Rama komentoi gjatë fushatës elektorale për zgjedhjet e 30 qershorit ka komentuar edhe përgjimet e publikuara nga Bild. Ai ka thënë se ata përgjime...
Kreu i qeverisë Edi Rama pasditen e sotme është ndalur në Gramsh në kuadër të fushatës elektorale të 30 qershorit. Rama komentoi edhe bojkotin e...
Presidenti rus, Vladimir Putin dhe presidenti amerikan, Donald Trump do të takohen në margjina të Samitit të 20 vendeve më të industrializuara (G20), që...
Erion Veliaj ka thumbuar presidentin Ilir Meta në takimin electoral të pasdites ndërsa e ka konsideruar si një politikan të LSI. ‘LSI nga një parti...
AKU ka vendosur 6 gjoba në dy subjekte me vlerë 3.15 milionë lekë si dhe ka bllokuar dhjetëra kilogramë produkte ushqimore të skaduara. Kontrollet janë...
Platforma e lajmeve multimediale europiane me bazë në Bruksel, EUreporter i ka kushtuar sot një artikull zgjedhjeve vendore të 30 qershorit në Shqipëri. Sipas EUreporter,...
Gjykata e Apelit të Korçës ka marrë vendimin për të rikthyer në burg Gert Gjenerarin, i njohur ndryshe si Gerd Gjenerali që ekzekutoi “të...
Pas tensioneve të shumta politike në qytetin e Shkodrës, opozita vijon të sulmojë kryeministrin Edi Rama, kësaj here duke përdorur Teatrin e Migjenit. Në hyrje...
Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka pritur në një takim ministrin e Punëve të Jashtme dhe Tregtisë të Hungarisë, Péter Szijjártó. Kreu i Shteti...
Përpos situatës në vend, Partia Socialiste vijon fushatën për zgjedhjet e 30 qershorit. Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj në një takim me banorët e njësisë...
Gazetari dhe botuesi i gazetës “TemA” Mero Baze, ka kujtuar në rrjetin social Facebook një postim të gjashtë viteve më parë kur ish kryeministri...
Përmes një deklarate nga selia blu, Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi denoncoi atë që e quajti, dënimin e kundërshtarëve politikë të Ramës...
A duhet që të merret në mbrojtje xhubleta nga UNESCO? Kjo është dilema më e madhe, për të cilën koleksionistja edhe poetja Luljeta Dano,...
Adil Rami ka reaguar pas akuzave të Pamela Anderson, që e konsideroi si "mostër" për lidhjen paralele që kishte krahas lidhjes me aktoren e...
Arrestohet në Shkodër kreu i një grupi kriminal gjatë një operacioni të nisur nga Danimarka, në bashkëpunim me pesë vende të tjera të Bashkimit...
Kryetari i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi fton shqiptarët që të votojnë për partinë e tij më 30 qershor. Me anë të një mesazhi përmes videos...
Katër ditë para zhvillimit të zgjedhjeve lokale të 30 Qershorit, bashkia e Shkodrës paralajmëron KZAZ-të në mënyrë të ripërsëritur që të mos tentojnë që...
Kandidati socialist për Bashkinë e Tiranës Erion Veliaj mbajti sot një takim me urbanistë dhe arkitektë për hapësirat publike në Tiranë. Në takim, ai deklaroi...
Partia Demokratike dhe aleatët janë angazhuar në një aksion politik për të bllokuar zhvillimin e procesit zgjedhor pas dekretit të Presidentit të Republikës Ilir...
Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu ka mbledhur ditën e sotme strukturat drejtuese të Partisë Demokratike të degës Kamëz dhe Paskuqan. Mziu ka bërë një deklaratë...
Nga 36 mijë maturantë, 1 mijë e 900 kanë rezultuar mbetës në provimin e gjuhës shqipe dhe letërsisë. Teksa ngelësit kanë qenë më të...
Të paktën 20 milionë vende pune në fabrika në mbarë botën do të zëvendësohen nga robotët deri në vitin 2030. Oxford Economics tha se njerëzit...
Policia e Peqinit ka vënë në pranga një 30-vjeçar, nën akuzën e thyeres së masës së sigurisë “arrest shtëpie”. Policia bën me dije se për...
Me nisjen e lundrimit të anijes së parë turistike në Durrës do të shtohen kapacitetet për turistët që vizitojnë Shqipërinë. Për të promovuar këtë...
Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do të ecë dita për të lindurit e çdo shenje. Dashi Kjo...
Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj u shpreh se Shqipëria nuk duhet të bëjë hapa pas për interesa partiake,...
Prokuroria në bashkëpunim me Shërbimin për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave kanë arrestuar një agjent krimesh të komisariatit nr. 2 me akuzën e shpërndarjes...
Zgjedhjet e 30 Qershorit dhe kërcënimet e opozitës kanë bërë që ambasadori britanik të shkojë në selinë e LSI. Burime nga kjo e fundit shprehen...
Pas lajmit se Këshilli i Evropës ka tërhequr vëzhguesit pak ditë para zgjedhjeve vendore në Shqipëri, ka pasur reagime të shumta. Fillimisht ai që...
KQZ vendosi sot për ndryshimin e vendit të numërimit të votave të ZAZ-së nr.16, Qarku Dibër, për zgjedhjet për organet e qeverisjes vendore të...