Vuçiç përplaset me opozitën serbe për kufinjtë me Kosovën: Jeni fashistë dhe rrihni gratë!

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka njoftuar se do të “takohet” me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi në Bruksel në fillim të shtatorit.
“Ky do të ishte rast për të parë nëse ekziston një zgjidhje për situatën aktuale të vështirë”, tha Vuçiç duke aluduar në çështjen e Kosovës. Gjatë vizitës në Institutin Teknik Ushtarak, ai nënvizoi se “e gjithë bota perëndimore, me disa përjashtime, e konsideron Kosovën territor integral, sovran dhe të pandashëm”.
Kur u pyetën për të komentuar deklaratën e Kancelares Angela Merkel – se ndarja e territorit të Kosovës nuk është e pranueshme për Gjermaninë – Vuçiç tha se Berlini “demarkoi kufijtë” midis Serbisë dhe Kosovës në vitin 2008.
“Gjermania tërhoqi vijën e demarkacionit kur e njohu Kosovën si një vend integral, sovran dhe të pandashëm”, theksoi ai, duke shtuar se deklarata e fundit e Merkel nuk përfaqësonte “diçka të re”.
Vuçiç tha se ai “do të vazhdojë të luftojë për të marrë diçka për serbët dhe për Serbinë”, duke akuzuar opozitën, organizatat joqeveritare (OJQ) dhe një pjesë të klerit të Kishës Ortodokse Serbe se po “luftonin për një Kosovë të pavarur”.

Sipas presidentit serb, kundërshtarët e tij dhe ata që kritikojnë planin e tij të demarkacionit – e cila kuptohet nga publiku si ndarja e Kosovës – kanë qenë “të kënaqur” të dëgjojnë deklaratën e Merkelit. Për më tepër, tabloidët pro-qeveritarë serbë kanë akuzuar opozitën se i ka sugjeruar kancelares Merkel të bëjë deklaratën në fjalë.
Vucic gjithashtu ka reaguar ndaj deklaratave të disa politikanëve të opozitës; ai i fajëson ata për komplot dhe për përgatitjen e një grushti ushtarak kundër tij. Kreu serb tha se prokurorët kanë mbetur të qetë për thirrjet për një “gjakderdhje” dhe “vrasjen” e tij.
Bosko Obradoviç, kreu i lëvizjes së djathtë “Dveri”, më parë tha se presidenti duhet të arrestohet për shkelje të Kushtetutës, duke synuar sipas tij që “t’ia japë” territorin serb – Kosovën dhe Metohinë – shqiptarëve.
Duke iu përgjigjur “Dveri”, Vuçiç tha se “partitë fashiste” ekzistojnë në Serbi “ashtu si kudo tjetër në botë”. “Ky djalë që rreh gratë duhet të mbajë pasojat e veprimeve të tij”, tha ai për Obradovicin. / IBNA

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU