VIDEO/ Zjarrfikësit ngjisin shkallët elektrikë në palestër për të nderuar viktimat e 11 shtatorit

Pikërisht në orën 8:46 çdo 11 shtator, momenti kur avioni i parë rrëmbyer goditi Kullat Binjake në vitin 2001, zjarrfikësit në mbarë Amerikën fillojnë ritualin e tyre.

Në stadiume, ndërtesa publike dhe në disa raste palestra, ata ngjisin shkallët të veshur si zjarrfikës të vërtetë, shkruan javanews

Është një traditë që ka për qëllim nderimin e 343 zjarrfikësve që humbën jetën në detyrë gjatë sulmit të tmerrshëm terrorist ku humbën jetën mijëra persona. Zjarrfikësit ngjisin 110 shkallë çdo 11 shtator.

Zjarrfikësit në palestër

Chelsea Renee Farmer ishte në stërvitje në një palestër në Gjeorgji të martën, kur pa dy zjarrfikës

“Ata filluan në orën 8:46. Dy zjarrfikës në palestrën time ngjisin shkallët elektrike për të nderuar të gjithë heronjtë e rënë ne sulmin terrorist te 11 shtatorit,” shkroi Farmer kur ndau videon në Facebook.

Videoja mori shpejt mbi 100,000 pëlqime dhe aksione, duke bërë që shumë njerëz të lavdëronin haraçin kuptimplotë./Javanews/a.ç

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU