VIDEO/ Momentet kur vrasësi maqedonas merr përpara me makinë Almirin 4-vjeçar

Mediat maqedonase kanë publikuar momentin kur makina përplas për vdekje fëmijën 4-vjeçar në Kumanovë. Varrimi i Almirit 4-vjeçar u bë ditën e shtunë ndërsa sot pritet të mbahen protesta në të cilat do të kërkohet drejtësi dhe dënim maksimal për atë që kishte bërë shkeljen e tij, maqedonasin Boban Iliç, i cili tanimë gjendet në paraburgim.

Për vrasjen e Almirit 4-vjeçar kanë reaguar qytetarët, subjektet nga Maqedonia dhe nga jashtë, institucionet, por edhe i gjithë opinioni i gjerë.

Sedat Aliu, babai i Almirit 4-vjeçar i cili u vra mizorisht pak ditë më parë nga një shtetas maqedonas në spitalin e Kumanovës, ka rrëfyer për “Telegraf”, ngjarjen e rëndë që i mori jetën të birit.

“Ishim në spitalin e Kumanovës duke pritur radhën për t’i dhënë djalit një injeksion. Në ato momente erdhi një rast urgjent dhe ne i dhamë përparësi. Këtë gjest njerëzor nuk e mirëpriti B.I., i cili po priste njëjtë në radhë. Madje ai, i revoltuar thirri në telefon përforcime për të më sulmuar mua me familjen”, – ka thënë Aliu.

“Në këto rrethana m’u desh edhe mua të thërras vëllaun dhe nipin tim. Pasi dolëm jashtë, ata kishin qenë duke na pritur të armatosur. Morën hov dhe na goditën së pari me makinë të tipit ‘Mercedes C200’. Na mbështetën për muri. Djalin tim e bëri copa, gruas dhe mua na shkaktoi lëndime të rënda, ndërsa më pas dolën nga vetura duke na rrahur me shkopinj bejsbolli. Këtu e pësuan rëndë edhe vëllai im A.A. dhe nipi im S.D., të cilët gjendet njësoj në gjendje të rëndë në Spitalin e Shkupit”, – është shprehur babai i 4-vjeçarit, vdekja tragjike e së cilit ka shkaktuar një zemëratë të përgjithshme veçanërisht te shqiptarët e Maqedonisë.

“Pikë së pari, ju faleminderit të gjithë shqiptarëve që kanë qenë masivisht në varrim, ju faleminderit të gjithëve! Për momentin kemi përkrahjen e gjithë familjes, shokëve, dashamirëve. Nuk di si ta përshkruaj, po Zoti deshti kështu, dhe ashtu edhe u bë!” – tha Sedat Aliu, babai i katërvjeçarit Almir Aliu. Sedat Aliu thotë se kjo ishte një vrasje e qëllimshme, ndaj pret që Boban Iliç të marrë dënimin maksimal. “Ne presim prej organeve, institucioneve të shtetit që krimineli të marrë dënimin e merituar, maksimalisht”, – thekson prindi i Almirit, Sedat Aliu.

Mijëra qytetarë përcollën dy ditë më parë në banesën e fundit Almirin e vogël, në varrezat e qytetit në Kumanovë. Miq, dashamirës e bashkëqytetarë trokitën në derën e familjes Aliu, në ditën e parë të pritjes, për të ndarë dhimbjen së bashku dhe për t’u shprehur ngushëllime për humbjen e pakompensueshme.

Në rrjetet sociale, qytetarë të thjeshtë kanë bërë postime nën hashtagun #WhoIsAlmir4, në të cilat shprehin sensibilizimin e tyre për ngjarjen e rëndë, e cila fillimisht u përcoll si një aksident dhe më pas rezultoi se mund të kishte sfond etnik. Vrasja mizore e Almirit 4-vjeçar nga Kumanova nga maqedonasi Boban Iliç ka shkaktuar reagime të shumta dhe revoltë në Maqedoni. Në disa fletushka që po shpërndahen në Kumanovë dhe në rrjetet sociale, paralajmërohen protesta ditën e sotme në Kumanovë. Marshi protestues do të fillojë para gjimnazit “Sami Frashëri” dhe do të mbarojë me bllokimin e rrugës ku ndodhen institucionet e gjykatës, komunës dhe stacionit policor./a.m.

1 koment

 1. PS(Parascriptum) Pas ca përmirësimeve definitive dhe plotësimit me vjershën më të re,rekomandohet për (ri)botim si ARTIKULL,ose edhe art.koment,në rubrikën adekuate,duke e bashkangjitur,me përmbledhjen më të re”Drita Shqiptare”…,duke u bashkangjiur nga cikli I ribotuar,ose fillimisht ditën më aktuale…
  ……………………
  Sali Ramadani-Uskana
  PAS KRYEKRIMIT,KRYETRISHTIMIT-RILINDI,KRYEHEROI…
  (… MË I VOGËL-MË I RI,MË I MADH GJITHËKOMBËTAR SHQIPTAR!)
  – Nergut,Voglushit të vrarë-të Pavdekshëm:Almir (Nexhivere-Sedat) Aliut
  1.
  Pas krimeve të tmerrshme,makabër,shekullore nga barbarët,
  Pas tmerrit të pashuar,nga tiranët,zullymqarët,nga tradhtarët…
  Edhe një shuarjeje,rrezeve të dritës së shqipeve heroike,
  Edhe një kryekrim,kryetrishtim,kryeturp,bjerrje tragjike…
  2.
  Lidhje kaotike,si kocka me tulin,tmerrin,vërerin,e zi,
  Urrejtje shtazarake e krimit,ndaj Madhështores,Shqiptari,
  Po me filizin,bukuroshin,të mençurin,gjeniun e (pa)pashuar…
  Çka pate,o rrebel,derbeder,psikopat,idiot,i pambaruar…
  3
  Dogje,përvëlove, dy krijesa,dy sajesa,dy …,t’ paparë…
  Trishtove tërë Kombin,tërë Botën,njerëzimin,mbarë,
  Vetëm se dukej n’zanafill një foshnjë,një filizë,një gjeni…
  Një trijesë për të bukurën,për shpëtim,për Shqiptari…
  4.
  Edhe me këtë krim,me këtë trishtim,rilindi shpresa,
  Për ndriqim e shpëtim,edhe ca shenja drite,nga e zeza,
  Rilindi edhe një Kryehero shqiponjash,kurrë pashuar,
  Mendje n’tru,nga e zeza,tmerri,hataja,për tu zgjuar!
  Sali Ramadani-Uskana
  ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
  PS:Nga kyepërmbledhja më e re “Drita Shqiptare”…të veprave voluminoze në gjashtë pjesë “”Kosova-Zemra Dardane-Ilire”, Prishtinë,Shkup,Tiranë,Diasporë,31,08.1999,shtypi” Prograf”,nga cikli voluminoz të rreth 100 veprave“Çështje Shqiptare-Si? Të zgjidhen!”(…1959-2016…)

  Sali Ramadani-Uskana
  Pro et conta – cikli i botimeve shkencore-publicistike-zhurnalistike dhe letrare:”Rasti Almir Aliu”-Kryeheroi më i Ri Shqiptar-Botëror,ribotuar në “Bota Sot” etj.:”Tronditje/Pamje të momentit kur u shkel 4 vjeçari…” ,fillimisaht,më 04.07.2016.
  Cili është dënimi më i rëndë për këtë kryekriminel?!
  VARJA NË LITAR ?!PUSHKATIMI ?!ose: DËNIMI I PËRJETËSHEM DHE TURPI I ZI ?!
  (I. Hyrja paraprake)
  Edhepse shkruaja dhe botoja,gati për çdo dite,edhe deri në 20 tituj me artikuj,në më shumë media të shkruara dhe elektronike…
  Edhepse,këto pesë vitet e fundit,sidomos,në rreth 100 media shqiptare,botova edhe në më shumë raste për miq dhe të njohur,ca edhe akademikë shqiptarë me famë…,deri në Amerikën e Largët dhe Kryemike të të gjithë Shqiptarëve…
  Edhepse do të shkruaja dhe botoja qysh ditën e parë,sikurse edhe për shumë të panjohur tjerë,bile edhe vjersha të vjetra dhe më të reja…
  Për dhembjen më të madhe,më sensibile,më të prekshme,…,nuk kisha fuqi të shkruaj, sepse,nga natyra jam shumë i dobët,shumë i prekshëm,shumë i ndieshëm, për persona të pafajshëm…
  (II. Kurrajo dhe motiv për këto orvajtje modeste)
  Sonte,bile sonte vonë,edhe e kisha lërë për më vonë,shumë më vonë,për shkak të dhembjes,dobësisë më të njohur,mund ta leja për shumë më vonë,bile edhe fare,siç i kam lërë edhe më të afërmit e mijë,duke përfëshirë edhe të bijën e mbesës time nëntë vjeçare,Volës…,ndofta edhe përgjithmonë…
  Mirëpo,kurrajon,guximin për të shkruar,më nxiti,ma rriti,ma “imponoi”,poeti,miku,sivëlla,Zoti Nehat Jahiri,mbipatriot i rrallë dhe i paparë,në skenën tonë Gjithëkombëtare Shqiptare!…
  Pasi mora guxim,fuqi graniti,mund të shkruaja dhe botoja,si shpeshherë në më shumë raste tjera,sikur për Kryeheronjtë Jasharaj të Prekazit etj.,etj….
  Edhepse mund ta thueja “rekordin”,sasior,e jo cilësor,sepse nuk kam asi aftësie,as edhe për raste tjera…
  Por…,do të shkruaj tejet shkurtisht,për te mos i lodhur prindërit,familjarët tjerë, bashkëvendasit,bashkëpunëtorët,Kumanovasit Kryetrima dhe Kryeheronj dhe të gjithë shqiptarët e rruzullit tokësor,nga më shuëe raste e përjetime,për një rast,bile edhe të (ri)botuar sui generis(të llojit të vetë,të llojit të veçanëe,të llojit specifik),si shembull më markant i inkurrajimit gjithëkombëtar shqiptar,vetëm me dy përjetime të babait tim të ndjerë në moshën 91 vjeçare(1909…,më duket ende i pavdekshëm-sic?!),por edhe të një përjetimit time personal:
  (III. Inkurrajime tradicionale nga babai im,më pas edhe autoti)
  Të parin, e mësova gati përmendësh një refren që moti,te cilin me dhjetra-qindra herë e përdorte,si ngushëllim,për rastet më të rënda,sidomos për më të rinjtë,për trima dhe heronj,për më të afërmë e më të largët,kur i inkurrajonte,me aftësi të jashtëzakonshme,tejet bindëse,për ngjarje të shumta,siç e thoshte ai me fjalët e veta:
  “AS E MIRA,POR AS E KEQJA,NUK KANË FUND?!”
  I. Shembuj inkurrajues të babait tim:
  1.Rasti i parë i inkurrajimit:
  Në se dikush ka kaluar në amshim edhe në kohën dhe në moshën më të vjetër të mundëshme,edhe ajo vdekje ështe e hidhur,e rëndë,e dhembëshme,sepse i thonë: vdekje…
  Mirëpo,kjo vdekje do të ishte nga Zoti,por e natyrshme,sepse në këtë Botë,më heret ose më vonë do të shkojmë që të gjithë,sepse… Atje dhe Vetëm Atje,jemi të përjetëshëm,sepse,kjo botë eshte e rrejshme(i thoshin:”jallandynja),pra e shkurtë,e huaj,sepse mbajmë shpirt të Huaj(pra të Zotit gjeleshanehu),i cili na ka jaratisur,na ka krijuar dhe na merr kurdo që Ai vendos dhe dëshiron…
  Pra,kësaj vdekjeje,këtij rasti,kësaj dhembjeje…,duhet t’i qëndrojme me gajret të plotë,pra stoikisht,sepse kemi lerë per të ndekur që të gjithë,sepse,që të gjithë,më heret ose më vonë,do të shkojmë në Atë Dynja,sepse vetëm Atje jemi të përjetëshëm,sepse,mbajmë shpirt të huaj,pra të Zoti Gjeleshanehu!
  Mirëpo,edhepse është e hidhur,sepse e ka emrin vdekje,kjo vdekje përsëri është e rëndomë,vdekje normale,vdekje e pastër,kosovarishtja do të thoshte e “paqtë” Pra,vdekje e natyrshme,vdekje e ardhur nga All-llahu Gjeleshanehu dhe si të tillë, edhe për hatër e respekt ndaj Zotit,duhet t’i qëndrojmë,duhet të bëjmë gajret!
  2. Pesha e dytë e inkurrajimit:
  Sigurisht se me e dhembëshme,më e rëndë,më e prekëshme,padyshim se është ajo e moshës më të re.Mirëpo,muslmani i mirë,muslimani i devotshëm,muslimani në kuptimin e plotë të fjalës,qoftë edhe në moshën më të re,vdekjes duhet t’i përballojë,sepse vdekja ka ardhur dhe vjen nga Zoti i Madhërishëm.Sepse,ai te krijon dhe të merr,kurdo që të vendosë,sepse mbajmë Shpirt të Huaj,Shpirt të Dhuruar,Shpirt të Falur,nga ana e të Madhit Zot…
  3. Niveli i tretë i inkurrajimit:
  Mirëpo,në se nuk është vdekje e rëndomë,por ta bnn dikush me kast,,kastile,pra me qëllim,qoftë edhe në moshën më të re sigurisht se është shumë më e rëndë,më e vështirë,më e preshme,më e dhembëshme,mirëpo,megjithatë,edhe kësaj vdekjeje,ose edhe vrasjeje të rëndë,qoftë edhe në moshnn më të re,e cila,sigurisht se është më e vështirë,mirëpo,kur këtë vdekje ose vrasje ta bën dikush,me qëllim,pra me kast,kastile,kjo është më e rëndë,se të parat,mirëpo,duke qenë se edhe kjo vjen nga Zoti Gjeleshanehu, edhe kësaj vdekjeje ose vrasjeje,duhet t’i qnndrojmë,duhet të bëjmë gajret,duhet të jemi saberli.Prandaj edhe ka mbetur qysh në kohët e lashta:
  “Sabër,selamet”.
  Pra,edhe kësaj vdekjeje,ose edhe vrasjeje duhet qëndruar SI BURRAT E VËRTETË,si musliman të devotshëm…
  4. Niveli i katër i peshës më të madhe të inkurajimit:
  Rastin tjetër,të cilin e tregonin qysh më të vjetrit,me qindra-mijëra vjet,në qoftë se edhe kësaj vdekjeje të rëndë,nuk i qëndron,di edhe një rast tjetër,më të rëndë,se të gjitha këto vdekje,qoftë edhe në moshën më të re,qoftë edhe nga më te ndyerat:tradhtia,masakra e tjera,në se edhe kësaj më të keqes,nuk i qëndron,nuk bën gajret,nuk bën sabër,prandaj nga pleqtë e moçem,ka mbetur fjala:”saber,selamet”,atëherë,rasti më i rënd nga që të gjithë është ai,bile i parafundit:
  Kur një nënë ka lindur dy fëmijë bineq,në Uskanë i thonë “biznjakë”,mirëpo,,njëri fëmijë ka lindur i gjalle,ndërsa tjetri,i “vdeku”,por që të dy,me dy koka,dy trupa,por me një palë duar,por vetëm me një trup,pra me organet gjysëmake.Mirëpo,duke qenë se as edhe ai,i cili ka lindur i “gjalle”,do te “vdiste” shumë shpejt,së paku brenda një dite,apo nate,atëherë,pra edhe nëna dhe babai,pra bashkëshortët,do të ishin të “detyruar”, që edhe “fëmiun” e vdekur,ta “varrosë”me dorën e vetë,me dhembjen më të madhe,ta varrosshin po atë ditë,me njherë,edhe fëmiun e “gjallë”,sepse,edhe ashtu,edhe i “gjalli”,do të mbaronte,si i tillë,si i varrosur për së gjalli,do të vdiste poashtu…
  Pra,nëna dhe babai,do të ishin të detyruar,t’I varrosnin me dorën e vetë,po ate ditë me rastin e lindes?!
  Ky gjemat,i clii nuk e din këtë “rast”,ose këto raste e pyesin:
  5. Rasti i inkurrajmit të fundit:
  Në se familja e dëmtuar,nuk i përballon edhe tragjedisë më të rënde dhe çmendet nga merzia,kjo nuk ka alternativë,sepse dihet se si është gjendja,statusi dhe pasojat e të çmendurit,me të gjitha peripecitë,deri te ato me tragjiket,evladin e vetë,detyrohet ta zhdukë me dornën e vetë,pra edhe njeriun më të afert,sepse ai i likuidon që të gjithë më të afërmit,më të dashurit dhe pasojat janë të pa reparueshme,te pa parapara, mbitragjike…Atëhere kjo ështe edhe më e rënde se të gjitha vrasjet më të rënda,më delikate,kur njeriu çmendet.Dhe,i çmenduri,dihet se çfare pasojash ka,cilat janë ato,si do te jetë statusi i tij shnndetësor,sjellja e tij,me të gjithe peripecite personale dhe familjare….
  Por,a ka rast tjetër edhe më të vështirë se ky,më të rëndë,se ky,me të çmendurin?!
  Babai im,më vonë edhe unë,kur ua tregonim këtë rast kaq tragjik dhe te pa precedent,iu përgjigjeshte ai,më pas dhe tani,edhe unë:
  “Ndofta edhe mund të ketë,por,sipas pleqëve më të vjetër,unë,tjeter rast më të rëndë,nuk di dhe nuk mund të ketë,sepse,ta varrosish evladin,fëmiun tënd të gjalle,për ss gjallit,me dorën tënde,normalisht,nuk mund të ketë dhe nuk ka,as ndër ne shqiptarët,as edhe kurkund në botë!”
  Ky rast i tille i inkurajimit të tërë gjematit,e komentonin dhe e analizonin me kujdes dhe kjo,sado që rasti më i rëndë,sikur ky i fundit,që femiun tënd ta varrosish të gjallë,pra me dornn tënde,është rast i cili inkurrajonte më shumë,për një kohë më të shkurtrr,ose më të gjatë,sot e kësaj dite!
  (IV. SHEMBUJ DHE INKURAJIME NGA LUFTA E UÇK-së… )
  II. Rasti i inkurrajimit gjatë tri luftërave të VËRTETA të fundit të UCK-se,gjegjësisht të UÇPMB-së-UÇK(ombëtares):
  1. Duke u nisur nga ky rast,i përdorur si stereotip tradicional shqiptar më tepër se gjatë Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës,për një rast,poashtu të paparë.ndofta edhe ndër më të rëndit midis shqiptarëve,përveç rastit të vrasjes së 24 Kryeheronjëve të familes së Kryetrimit Legjendar dhe Kryeferoit të Kombit Shqiptar,Adem Jasharit,sikurse edhe të gjithë Kryetrimave të kësaj Familjeje më të ngushte Martire,sidhe komplet të 55 antarëve të asaj më të gjerë,krahas asaj të familjes Haradinaj,masakrës së Recakut e sa e sa të tjera,një ngushellim dhe një inkurrajim i tillë dhe i ngjajshëm.na u determinua edhe një rast specicik,vetanak i përjetuar personalisht:
  Në të vërtetë,kur lufta e Ushtrise Çlirimtare të Kosovës(1988/89) ishte në vrullin më të madh,kur nga Shqipëriza jonë e Dashur,kishin ikur rreth gjysmë milioni shqiptarë,që nga Veriu,Qendra dhe deri në Jug,po aq edhe në Iliriden Shqiptare nnn okupimin e FYROM-it sllavo-m.,pas angazhimeve tona tërë jetën për zgjidhen e problemit të shqiptarëve…:
  2…Inkurrajime para dhe gjatë Luftëve së Ushtrisë Çlirtimtare të Kosovës, kur ishte në “vrullin” më të madh,kur nga Shqipëriza jonë e dashur ishin debuar rreth gjysmë milioni shqiptar në mënyrën më të vrazhdë dhe vrastare,që nga Veriu,Qendra dhe deri në Jug të saj,po aq pra,edhe nga Ilirida Shqiptare nën okupimin e FYROM-it sllavo-m.,pas angazhimeve tona,sikurse edhe tërë jetnn për çëshjten kombëtare shqiptare,nëntë herë i arrestuar,6 her i dënuar,mbi gjysmë shekulli i përndjekur,po aq herë nën hetime të (pa)konfirmuara,po aq vite para vdekjes,si kryethemelues i Shoqërise “Shkëndija”(lexo:”Besëlidhja për Çlirimin dhe Ribashkmin Kombetar të Shqiptarëve të Ballkanit”,në ca shtete të jashme,shqiprare dhe deri në Uskanë-sic?!),me pas edhe anëtar kryesie dhe kryetar i dy komisieneve qëndrore,ndër të cilat edhe i Komisionit Statutar,kur ishte mbushur përplot,me refugjaët,kryesisht nga Tetova,por edhe nga Shkupi,Kumanova,Gostivati,Dibra,Struga, Uskana(ish Kërçova),por edhe Ohri,Manastiri,Prespa,sikurse edhe rrethi i Krushevës, Prilepit dhe Velesit,edhe në cilësi të Kryethemeluesit dhe udhëheqësit të Lidhjes së Shkrimtareve Shqiptarë nnn okupimin e FYRPM-in sllavo.m.,me propozimin tim ia imponoi Kryesise,e cila deri në atë mandat ishte me seli në Tetovë,shkrimtarit,Murat Isakut,duke i propozuar,që,selia të mbartet në Shkup dhe si i tillë edhe u verifikua dhe aprovua(sic?!), kur në ca fshatra të Gostivarit ishin tubuar me dhjetra-qindra të dëbuar shqiptarë nga Kosova Martire.
  (V. ZHDUKJA E MADHE E AGIM DRENICAKUT ME FAMILJE…)
  kur ishim caktuar për ta mbajtur një orë letrare,si inkurrajim,kur ishim përgatitur me ca taksie të paguara të niseshi për atje,kur dikush informoi se kishte shfaqur dëshirë te takohet me shkrimtarin-poetin,Deputetin e Popullim Shqiptar nën apanazhin njëvjeçar,mu drejtua një i panohur:
  “Jam “refugjat”,me banim në rrethi e Tetoves,praëe kufirit me Kosovën,por jemi rreth 100 banorë nën një shtëpi,a keni mundësi të na gjeni një dhomë më të madhe për “familjen time”…Ne porsa ishim duke u nisur,por ia dhash adresën “time”,me banim pranë Universitetit Historik në Tetove(de facto:”Dëshmori-Rektori-DioGuardi-KryeProsperiteti-KryeDeputeti”),duke ia dhene edhe nr.e telefonit,qe,porsa të kthehemi nga Gostivari,pas orës letrare edhe në Kumanove,po për këto qëllime me të dëbuarit nga Kosova Martire dhe me shpejtësinë më të madhe u ktheva në banesnn e improvizuar dhe gratis të një patrioti nga bota e jashme…
  Pak para meje,u afrua edhe Agimi,me të vëllanë,mikun e të shoqen e saj,sepse voglushen parashkollore,duket,e njohta qysh me parë,sepse dallohej lehtë dhe na tha më parë se kishte mbetur me një dorë përgjysmë të prerë gjatë krimit të luftes në Kosove.
  Pasi e këshin kryer darknn,i dhame vetm pije të rëndoma shqiptare dhe Agimi na tregoi se gjatë luftës i kishte humbur: të vëllanë,të birin,të shoqen dhe të tjerët,por janë ngushte në një shtëpi,mbi 100 vetë! I thash,sukurse edhe pas takimit të parë se kjo punë u krye.Ne banesën e “huaj”,sa per tu kujdesur me një dhomë dhe kuzhinë,por nesër,a po të dëshironi edhe sonte,në vendlndje e keni shtëpinë,sado modeste,komplet,ndërsa të nesërmenduke qene se banoj afër qendrës,po në mes të qendrës,do të keni te njeri nga miqtë e mijë,sivellezër,shqiptaro-amerikanë uskanas shtëpi gjigante,të madhe dhe moderne me tërë ushqimin e kompletuar.
  Agimi.fillimisht,u pajtua për të shkuar qysh sonte në Uskanë.I mora dy taksiste dhe kur u ullë në to,Agimi mu drejtua:
  Faleminderime të thella,por tani mu kujtua se në Tetovë e bija është në kontrollim të rregullt mjekësor dhe këtu disi jemi mësuar,nëse bën me këto kaksia të na ktheni në rrethin e Tetovës.Ua pagova shpenzimet teksistëve dhe ashtu mbeten edhe më të kënaqur,duke qenë të bindur se do të takoheshim serish,bile me mikun e tij,profesor i Universitetit të Prishtines,me pas edhe drejtor i Bibliotekes Kombetare dhe Universitare të Kosovës,në të cilin njëra nga katër motrat e mia arsimtare,me e vogla profesoreshë e gjuhës dhe letërsisë frenge deri në nivelin universitar.
  Duke qenë se Agimin,pas lulftes nuk pata rastin ta takoja,sikurse edhe sot e kësaj dite,edhepse rreth 10 herë zyraisht dhe privatisht kam qenë edhe te familja e Kryehertt Adem Jasharit,duke biseduar ca herë edhe me Bacin Rifat,më të moshuarit edhe me ca takime vëllazërore edhe në Prishtine,deri në nivelin më të lartë kombëtar.
  Kështu e kishte nje refren të rregulltë për raste të tilla të pafund edhe babai im:
  “As e mira,por as e keqja,nuk kanë fund! Edhe të këqiat janë”turli-turli”.Në kosovarishte popullore:”qeshit-qeshit”…
  Prandaj,pas të gjitha atyre peripecive pa fund,pas kësaj tragjedie të madhe,jemi të bindur,se prindërit,më të afërmit,kumanovasit,shqiptarët e tërë botës,do ta përballojne edhe këtë rast tragjik të pa parë dhe të pa precedent të masakrës antinjerëzore,antihumane ndaj Voglishit 4-vjeçar.,bukurosh mbi bukuroshët,engjull mbi engjujtë,do të mbetet:Kryeheroi më i Vockël Shqiptar dhe Ndërkombëtar,i pashuar për jetë të jetëve…
  Përbri tragjedisë shtazarake,lumi ai i lumi-Kryehero,me tërë familjen e tij,ndërsa i mijerti unë i mjeri,që rastësisht,mbeta ende gjallë qe sa kohë,kështu i nëpërkembur,i tradhtuar,në robëri edhe sot e kësaj dite!…
  Me keqardhje të thellë dhe mbiinkurrajime:
  Sali Ramadani-Uskana
  ……………………………..
  PS(Postscriptum) Keni mirësinë.t’i (ri)botoni si ARTIKULL,ose edhe si art.-koment në një ose më shumë numra në kontinuitet.flm.autori.
  …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
  Sali Ramadani-Uskana
  DORASIT,DËNIMIN KAPITAL,”SHTETI”-DORËHEQJE?!
  (KRYEKRIMINELI,padyshim,ME BURG TË PERJETËSHËM(?!),ndërsa,”SHTETI”,se paku,DORËHEQJE,TË PAREVOKUESHME,PËR SHKAQE MORALE,SI I PAMORALSHËM?!)
  1.- Pas teksteve inkurrajuese për prindërit,komplet familjarët,më të afërmit,Kumanovasit Kryetrima,Iliridasit dhe Shqiptarët e Tërë Rruzullit Tokësor…
  2.- Pas orvajtjeve të mia modeste për inkurrajime të të gjithëve në këto çaste më dramatike,më sensible,më të ndieshme,më të prekshme dhe më delikate,për të gjithë…
  3.- Pas një “fluskë sapuri në hapësirë”,sish thotë një dietar i madh,fillimisht,(ri)botuar në prestigjiozen gjithëkombëtare shqiptare “Bota Sot”:
  “Tronditje/Pamje të momentit kur u shkel 4 vjeçari Almir Aliu (Video18+)”,me 04.07.2016 etj.,etj….
  4. (Ri)botimeve në kontinuitet:
  “Cili është dënimi më i rëndë për këtë kryekriminel?!:
  “VARJA NË LITAR?! PUSHKATIMI?! ose:DËNIMI I PËRJETËSHMM DHE TURPI I ZI?!”
  5.- Pas angazhimit për adaptimin e poezise:
  “DHEMBJA E NANES”,kushtuar Kryeherit më të Ri Kombëtar dhe Ndërkombëtar,(ri)botuar në “Jeta e Re” nr.6/1959,apostafat për inkurrajim të prindërve,familjes etj.,mu duk se për këtë tragjedi Gjithëkombëtare Shqiptare dhe Ndërkombëtare,megjithatë,nuk kam thënë ende kurgjë?!…
  6.- Prandaj,pas një inkurrajimi të vockël,për një tragjedi kaq të madhe,mu duk se duhet të konkretizoj edhe diç relevante,me të cilin edhe doli Kryetitulli,Titulli dhe nnntitujt me plotësimet respektive:
  “DORASIT,DËNIMI KAPITAL,”SHTETI”-DORËHEQJE?!” …
  7.- Edhe me këtë rast,në radhë të parë,poashtu në mnyrën me koncize,me teza,nëntituj,për mundësi eventuale për një veper më modeste,mesatare ose edhe më të plotë,duke iu lutur edhe kolegëve të mij gazetarë:shqiptarë,por edhe të tërë botës,që,mundsisht,bashkërisht, ta bejme një vepër kolektive,inkurrajuese,bile edhe shkencore,duke i prirë,padyshim,edhe orvajtjeve të mia,po më të njëjtin qëllim,sa human,aq edhe kombëtar dhe ndërkombëtar…
  8-1- E PARA:Kjo veper makabër nuk ka alternativë dhe mund të vlerësohet nga të gjitha segmentet,si gazetareske,publicistike,shkencore etj.,me pretendime sa më të plota,siç jam orvatur edhe unë dhe do të përpiqem kurdo dhe sado që më krijojne kushtet e kohës etj….
  9-2- E DYTA: Nuk ka fare dilema se kete akt aq kriminal,sidomos kur është në pyetje një fëmijë i kësaj moshe dhe të ngjajshme,nuk ka alternativë për fajin,gabimin,krimin dhe turpin,në nivelin më të lartë të çdo njeriu me kokë,me tru,me mend!…
  10-3. E TRETA:Sipas informatës fillestare,babai i Almirit është orvatur,në mënyë të pakonkretizuar,me dëshirë humane,duket të panjohur fare,që t’iu lejohet radha e kontrollimin te mjeku një pacienti për shkaqe urgjente! Pra,pse kryekrimineli ndaj tij vepron me sulm fizik,a më pas edhe përgatitje edhe me arm dhe bashkëpunëtorë për ta realizuar krimin ndaj tërë familjes,në të cilën me keq e pësoi Almiri 4-vjeçar,në grup ose edhe apostafat?!?!
  11-4. E KATËRA:Nuk mund ta paragjykoj,por e supozoj,se,në se do të ketë gjykim objektiv,pra te paanshem,shenjat flasin,fillimisht,se kjo,sidhe rëndomë në mungesë të shtetit të paqene “juridik”,kjo nuk do të ekzistojë,sidhe rëndomë,apo në shumicnn dërrmuese të rasteve,pritet të shihen dhe dëgjohet,por…
  12-5: E PESTA: Në këtë “shtet”hibrid,nuk mund të pritet kurrë diç ligjore dhe e ndershme, prandaj e kemi theksuar edhe më parë se,sikurse edhe në kontinuitet,bile në të gjitha gjykimet kur i akuzuar gjendet si pale,qofte edhe vetëm një shqiptar,procdurat penale duhet t’i ndërmarrin shumica e ekspertëve,sikurse edhe të porotës,vetmm nga ana e shqiptarëve,nënkuptohet objektivë dhe të paanshem,sepse KURRËN e KURRËS nuk ka pasur,nuk ka dhe nuk do të ketë besim dhe drejtësi,derisa të ndryshohet e tërë udhëheqje shtetërore dhe legjislative e të gjitha niveleve,prandaj do të ketë padrejtësi në kontinuitet,pakënaqësi,diskriminim dhe çka jo tjetër…!
  13-6. E GJASHTA:Edhepse e kam mendimin tim personal,por ky mund të jetë vetëm supozim,deri në marrjen në pyetje,si dëshmitarë të prindërëve etj.të Kryeheroit më të Vocgel, Almirit,në se rastësisht,kryekrimineli nuk dënohet me dënimin kapital,po e potencoj paraprakisht,se duke i udhëhequr demonstratat më të fuqishme,në tt gjitha qytetet dhe komunat,qe nga Shkupi,në shtatë qytete me shumicë shqiptare,në gjashtë në mënyrë të konsidueshme,por edhe në trojet veriore nnn FYROM-in sllavo.m.,deri në Gjevqjeli,në të gjitha trojet dhe Diasporën e Madhe Shqiptare,por edhe në Gadishullin Ballkanik,në Evropë dhe tërë botën,në se më lejojnë mundësitë më elementarei,do ta ngtitja në këmbë tërë njerëzimin përparimtar,paqëdashës dhe human deri në instancën e fundit!
  14-7: E SHTATA: Që kjo të mos ndodhë,procedura paraprakisht, të udhëhiqet nga shumica shqiptare,por edhe ndërkombëtare,sepse edhe personalisht do t’i senzibilizoj edhe të gjithë miqtë e mijë ndërkombëtarë,sado të kufizuara nga ana e pushtetmbajtësve nacilonalistë,shovinistë,por edhe shqiptarucave tradhtarë,faktorë aktualë ose të kaluar,me të ciltt kam zhvilluar dabate shumë serioze,shumë konstruktive,në të gjitha shtetet demokratike,deri në Amerikën e Madhe dhe Kryemike të të gjithë Shqiptarëve!
  15-8:E TETA:Me dëshirë që të mos ketë nevojë për shkrime dhe botime të kësaj kategorie,pres që të veprohet si më lartë në ëdo drejtim…
  Me respekt për shqiptarët dhe tërë qytetarët e ndershëm,sikurse edhe ndërkombetaret,krejtsisht në baza paqësore,sidhe tërë jetën,deri në instancën e fundit!
  SALI RAMADANI-USKANA
  (ish.Kërçova,me të gjitha epitetet e njohura stereotipe…
  …..
  PS(Postscriptum: Sidhe rëndomë,lexoni,përktheni dhe përcjellni në të gjitha mediat e shkruara dhe eletronike,fillimisht,si artitiull,por edhe si artikull-koment,për shkak të gëlltitjeve të hakerëve të 33 shteteve mafioze dhe fashizoide,ndër të cilat,si e para ajo e FYROM-it sllavom.dhe shqiptarucave mjerana…
  …………………………………………………………………………………………………………………..
  Sali Ramadani-Uskana
  DHIMBJA E NANËS
  – Adaptuar për Kryeheroin më të Ri Shqiptar,nergut për voglushin 4-vjeçar Almir Aliu (+Nexhivere-Sedat),vjershë e shpërblyer ekskluzivisht dhe botuar në nr.6/1959 të revistës letrare”Jete e Re”,Prishtine,në ca ribotime deri në Amerike…
  1.
  As pranvera nuk t’çeli buzët e ngrime-
  Plisi i nxim prej llomi
  S’e pa Dritën e lume,
  Filiza e Njomë e Nanës!
  2.
  Rrugëve t’i zgjata eshnat
  E të ngula shtyllë në Votër-
  Ti mu bane edhe sy edhe veshë edhe duer,
  Shpresa e Bardhë e Nanës!
  3.
  Ta Vara strajcnn mbi krah
  -E hapat i Puthëshinë Largësitë-
  Sa Shpërtheve Vetmm në Katër Sytha,
  Lulja e Kuqe e Nanës!
  4.
  Ma Dhurove Shikimin e Mramë,
  E UNË i Hapa Duert,
  Të Thash:”Udha e Mbarë”
  Sylaroshi i Nanës”!

  5.
  Dhe,ta Ruajta Mollen ma t’Kuqe,
  Prtita të Bahem e Re
  Nnn Krahët e Gjoksit Tand,
  Drita e Bardhë e Nanës!
  6.
  …Tash,sa Herë Çelin Lulet,
  Fytura Jote e Buzëqeshur
  N’kujtim, m’Përcllon Si Varrë,
  Lulja e Kositun e Nanës!
  Sali Ramadani-Uskana
  ………………..
  PS(Postscriptum):Kjo vjersh fitoi shpërblimin më të lartë,të parin dhe të fundit të revistss letrare “Jeta e Re”,Prishtinë,me tirazhin më të madh në botë,në krahasim me numrmin e popullsisë,bashkërisht me Akad.Prod.Dr.Besim Bokshin dhe Adem G.,botuar në nr.6/1959,në Prishtine,duke u (ri)botuar në dhjetra media shqiptare deri në Amerikën e Largët,Kryemike të të Gjithë Shqiptarëve,duke ia kushtuar vjershës”Vdekja e Nanës”.
  Fillimisht,iu dedikua shokut tim të shkollës,vdekjes së normalistit të porsadiplomuar sportistit-volejbollist i famshëm,Qenan Mejzini,të cilit,porsa u informuam nga Shkolla Normale Shqiptare “Liria”(më pas dhe tani Gjimnazi Shqiptar”Zef Lush Marku”-Shkup, ngarendëm,si luana,me qindra kilometra largësi,pa i përfilluar fare as mjekët me antishqiptarë,duke shkuar në shok-dhomë,në QytetZi,ku gjendej në prak të vdekjes,duke iu kërkuar nxënësve-normalist dhe na sollen si me shpejtësi rrufeje nje vagon me medikamente nga e tërë Normalja,por edhe keqpërdorur antishqiptaret e përbetuar,posa na informoi Prof.Syrja Imami,me sivëllian tim,Shehat K.Marku,të lidhur me kumbarinë tradicionale familjare,pasi më respektuan që të ua merrsha flokët:Atrimit,Atliut,por edhe Shkëndijes,pagëzuar konform kryethemelimit,kryeudhëheqësit shumëvjeçare,fillimisht të Shoqërisë Shqiptare “Shkëndija”,në ca shtete shqiptare:Cërvicë-Uskane etj.,deri në ca evropiane,me këtë emër omonim,me pas dhe në kontnuitet:”Beselidhja e Çlirtimin dhe Ribashkimin Kombëtar të Shqiptarëve të Ballkanit”-BeÇBaKoSh-a e famëshme, fillimisht tejet konspirative,me pas edhe e konfirmuar për herë të parë në Simpoziumin Shkencor Gjithëkombëtar Shqiptar dhe Ndërkombëtar:”Kosova dhe Shqiptaret:dje,sot dhe nesër”,në organizim të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës dhe Institutit Albanologjik të Prishtines,me pesë ditë kumtesa dhe 130 tituj shkenëtare kombëtare dhe ndërkombëtare!
  Ky mbarim kaq tragjik i Almirit,Kryehero me i Ri Shqiptar dhe Botëror,me këtë digresion shkencor ngushëllohet dhe lartësohet deri në piedestalin më të lartë Gjithkombëtar Shqiptar dhe Ndërkombëtar!…
  Sali Ramadani-Uskana

PËRGJIGJU