(VIDE) TEATRI/ Vendimi i Metës, Basha: Minat, minat kullave!

Kryetari i PD, Lulzim Basha, duke folur gjate nje proteste te organizuar nga opozita perpara godines se Kryeministrise, ku kane kerkuar doreheqjen e kryetarit te Kuvendit Ilir Meta, pas akuzave te deputetit Tom Doshi./r/n/r/nLeader of the Albanian opposition Democratic Party and mayor of Tirana Lulzim Basha gestures as he speaks in front of the government building in Tirana on March 12, 2015, during a ruing a rally to demand the resignation of the Parliament speaker. The Albanian opposition requests the resignation of Parliament Speaker Ilir Meta, the junior ally in the government coalition and that of Socialist Prime Minister Edi Rama following accusations from a Socialist MP that Meta had commissioned assassinations. Meta maintains that the charges, which are being investigated by the Prosecution office, are fabricated.

Në valën e akuzave ku e gjithë vëmendja është përqëndruar tek Teatri Kombëtar, sidomos pasi presidenti Ilir Meta e riktheu ligjin për shembjen e godinës sërish në Kuvend, vjen një reagim nga Lulzim Basha.

Përmes një statusi në ‘Facebook’ Basha sulmon Ramën, ndërsa shton se ai për qëllim vetëm ndërtimin e kullave. Ai vazhdon me paralajmërimin e tij se kullave do tu vendosen minave. Kryetari i PD ka treguar përmes një video se si sipas tij do te vidhet prona e Teatrit dhe prona publike për t’u ndërtuar kulla.

REAGIMI I BASHËS
Rama nuk ka asnjë interes për teatër të ri pa kulla. Afera me Teatrin Kombëtar është për kullat e për të futur në xhep 200 mln euro, dhe jo për Teatrin, sepse për të nuk ka Teatër pa kulla. Vetëm për luks qeveritar, Rama ka shpenzuar aq para sa për të ndërtuar 5 teatro kombëtarë.
Unë i kuptoj artistët që kërkojnë një teatër më komod. Ka disa mundësi për një teatër të ri, si në Bulevardin e ri të Tiranës ose tek Piramida. Teatri aktual restaurohet në shërbim të artit e kulturës por dhe si monument unik i trashëgimisë kulturore të Tiranës.
Paralajmërimi për Edi Ramën, mafian e ndërtimit dhe mafian e drogës do të formalizohet si një kontratë e Partisë Demokratike me publikun: minat dhe rruspat i presin për çdo projekt korruptiv që do të ndërtohet te Teatri!


REAGIMI I BASHËS

ma.me

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU