Vdekja e çiklistit shqiptar, londinezët dalin në protesta

Një 30-vjeçar shqiptar humbi jetën pasi u përplas nga një kamion, teksa po shkonte në punë, me biçikletë.

Ardian Zagani ishte duke shkuar në punë me biçikletë, kur u përplas për vdekje nga një kamion Ford Transit.

Mirëpo, kjo ka bërë që qytetarë të shumtë londinezë, kryesisht çiklistë, të marrin biçikletat e tyre dhe të shtrihen në rrugë.

Kjo, pasi bilanci i të vdekurve çiklistë ka shkuar në gjashtë dhe sipas qytetarëve, për ta nuk ka siguri.

Ata gjithashtu lajmërojnë një protestë të madhe ditën e hënë.

“Me keqardhje ne do të bëjmë protestë për të kujtuar personin e 6 të vrarë, ndërsa kishte hipur në një biçikletë u godit nga një kamion në rrugën Camden në kryqëzimin me Brecknock Road në 06:00 të martën, 29 gusht. Ne do të fillojmë mbledhjen nga ora 18:00 të hënën më 4 shtator në kryqëzimin e Camden Rd dhe Brecknock Rd, jashtë pijetore Unicorn. Vigjilja do të fillojë formalisht pas orës 18.30”, shkruan organizata Road.cc.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU