Urdhri për murin, presidenti meksikan anulon takimin me Trump

Marrëdhëniet mes SHBA-së dhe Meksikës janë tensionuar së tepërmi ditët e fundit, sapo Donald Trump mori postin e presidentit. Ashtu siç kishte parlajmëruar në fushatë, ai urdhëroi ngritjen e murit në kufirin me Meksikën.

Kjo nuk u prit mirë nga Meksika. Madje Trump kërkoi që ata të paguajnë për murin që kushton 25 miliardë dollarë.

“Unë besoj te urat dhe jo muret”, tha presidenti meksikan Enrique Pena Nieto.

Pas kësaj deklarate ai anuloi takimin e parashikuar për të martën me rpesidentin amerikan.

Vendimi erdhi pasi Trump tha se nëse meksika nuk paguante, më mirë Nieto mos të shkonte në Ëashingron./a.m.

 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU