UNAZA/ Banorët e Astirit protestojnë, deklarojnë se do e tërheqin “Ramën zvarrë”

Banorët e Astirit kanë bllokuar serish sonte qarkullimin rrugor për të penguar ndërtimin e Unazës së re, pa dëmshpërblyer me vlerën e tregut shtëpitë e tyre pa leje. Ata thanë se janë shebull për gjithë shqiptarët dhe se shumë shpejt do ta tërheqin zvarrë kryeministrin Edi Rama.

“Ne jemi shembulli i gjithë Shqipërisë se kemi 75 ditë që luftojmë për shtëpitë tona. Jo nga Kamza, por edhe nga Saranda do vimë këtu ta tërheqim zvarrë Edi Ramën se e ka mbushu kupën. Do t’na fusin në konflikt për një arsye vërtet madhore që të mbushë xhepat Edi Rama. Këtu po protesojmë, këtu është puna jonë. Në Unazën e Re vendosim ne, vendos sovrani. Por ti nuk di të mbash fjalën se je femër”, u shpreh një nga banorët.

Të  pranishëm në protestë në mbështetje të banorëve, ishin edhe deputetët e opozitës. Deputeti demokrat, Klevis Balliu nga protesta nuk kurseu akuzat ndaj kreut të qeverisë, Edi Ramës, ndërsa paralajmëroi edhe revolta masive.

“Të dashur qytetarë siç kishim lajmëruar këtu do japin llogari. Seancën e fundit parlamentare nuk donin diskutime se e dinim që do flisnim për aferën korruptive të Unazës së Re. Ku më mirë sesa këtu në këtë shesh që ne e kemi bërë shesh heroik. Pa anulimin e projektit nuk do tëketë anjë hap nga kjo qeveri. Ndërkohë që ky zotëria kërkon negociata me studentët, bën sikur bën pseunegociata me disa banorë të astirit, por me sovranin nuk ka negociata. Ku nuk ka parlament dhe institucione, nuk mbetet gjë tjetër veçse revolta”, tha deputeti demokrat, Klevis Balliu./a.meta

 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU