Turistët e huaj pushtojnë Vlorën, 70 % e dhomave të zëna që në maj

Mbrëmjen e djeshme qyteti i Vlorës ka çelur zyrtarisht sezonin turistik, edhe operatorët turistikë po bëjnë përgatitjet e fundit për të pritur turistët. Kreu i operatorëve turistikë të Vlorës, Vasil Bedini është shprehur se është duke i’u dhënë dora e fundit përgatitjeve për të pritur turistët e huaj dhe vendas.

Qyteti i Vlorës ka rreth 2600 shtretër që do të ofrojë për akomodimin e pushuesve. Po ashtu Bedini shprehet se ky vit është më i mbarë për Vlorës, pasi ka një bum ndërtimesh në favor të pushuesve.

Përveçse bukurisë natyrore të plazheve, Vlora ofron për pushuesit edhe zonat arkeologjike, që janë një tjetër atraksion për pushuesit. Ndërkohë që gastronomia është kryesorja për pushesit, pasi ata që kanë qenë vitin e kaluar kanë ngelur të kënaqur nga ushqimi që ata kanë shijuar, ku çdo gjë është bio.

Po ashtu në një nga hotelet e Vlorës që operon përgjatë Shëtitores, prenotimet kanë qënë të shumta, sipas punonjëses së Recepsionit deri tani që jemi në mujin Maj, prenotimet për hotelin që ajo punon janë në masën 70 %, duke bërë një krahasim me një vit më parë, këtë vit prenotimet janë më të shumta, dhe kryesisht janë të huajt ata që kanë bërë prenotimet. Dhe në ditën në vijim priten të ketë me shume prenotime. Ndërkohë pushuesit një ditor kanë qenë të shumtë dhe ditën e sotme në Vlorë, duke shfrytëzuar dhe fundjavën ata kanë preferuar që të kalojnë një ditë ndryshe në këtë qytet. TCH

ma.me

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU