Tjetërsuan tokën shtetërore për pallate, nën hetim 4 ish-zyrtarë në Lezhë

Paraditen e sotme katër ish- punonjës të bashkisë së Lezhës dhe të Hipotekës janë paditur pasi akuzohen se kanë kthyer pronën e shtetit në një tokë private.

Pas privatizimit të saj në këtë tokë janë ndërtuar pallate.

Burime nga prokuroria bëjnë me dije për “Ora News” se personat janë paditur në prokurorinë e Lezhës.

Në orët në vazhdim do të jepen më shumë detaje.

Pak ditë më parë kreu i ALUIZNI-t, Artan Lame njoftoi se qeveria shqiptare do të zbardhë të gjithë zinxhirin e abuzimeve me pronat e shtetit të cilat janë kthyer në toka private.

Do të jenë 30 mijë parcela që do i nënshtrohen procesit të rivlerësimit

Zonat me problematika të tilla janë bregdeti i Velipojës, ai i Lezhës, i Shëngjinit, zona e Kune-Vainit, Ishull Lezhë, Gjiri i Lalëzit, bregdeti i Spillesë, zona e Kavajës, bregdeti i Semanit, zona e Nartës, zona e Orikumit, dhe bregdeti i Rivierës në përgjithësi në jug.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU