“I teti në bronx”, Lulzim Basha

Nga Artan Hoxha

Fragment nga filmi “I teti ne bronx”…

Ngjashmeria me situata aktuale apo me personazhe konkret, eshte thjeshte nje koeçidence….

Filmi

Arifi(ish-ballist i genjyer i kthyer me partizanet):

“Ibrahim, komandant, gjermanet po i ngjiten perroit!!! Sali Protopapa(komandanti i Ballit, aleat i gjermaneve) e njeh mire vendin dhe po na i sjell mbi shpine, me plaçin syte mbi shpine”.

Komandanti(mesuesi qe vrau spiunin Lefter Lefteri):

“Nuk duhet ti leme te na marrin krahet”…

Ibrahim Kovaci:

“Arif, Rustem, merr mitrolozin dhe shpejt pas meje”…

Aktualizimi i situates pas protestes se opozites, e cila ka ngritur çadren ne bulevard, dhe ka perballe kryeministrine(Edi Ramen) dhe pas shpine, Kryesine e Kuvendit, (Ilir Meten).

Fillimisht opozita i beri ftese Metes te rrezonte qeverine Rama, madje shpresoi shume te largimi i tij nga koalicioni. Por pas darkes se djeshme Rama-Meta, opozita sot ka nisur te sulmoje edhe Meten bashke me Ramen.

Aktualizmi

Kreshniku(ish-aleat i genjyer i socialisteve, i kthyer me demokratet):

“Luli, Doktor, socialistet po i ngjiten bulevardit! Ilir Meta e njeh mire vendin dhe po na i sjell pas shpine, me plaçin syte pas shpine”…

Doktori: “Nuk duhet ti leme te na marrin krahet”…

Lulzim Basha: “Niku, Ristan, merr mitrolozin dhe shpejt pas meje”….

Legjenda e fabules:

Arifi – Kreshnik Spahiu

Sali Protopapa – Ilir Meta

Komandanti – Sali Berisha

Ibrahim Kovaçi – Lulzim Basha

Gjermanet – socialistet

Rustemi – Arben Ristani

Hans Vinkofi – Edi Rama

I teti ne bronx: Nga ardhja e demokracise, mars 1992 deri sot, Shqiperia ka patur shtate kryeministra,

1)-Aleksander Meksi,

2)-Bashkim Fino,

3)-Fatos Nano,

4)-Pandeli Majko,

5)-Ilir Meta,

6)-Sali Berisha,

7)-Edi Rama,…

i 8-ti ne bronx, Lulzim Basha

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU