Të bësh dush në mëngjes apo në darkë?! Dilemën e zgjidhi Universiteti i Harvard

Është një enigmë që ka “torturuar” filozofët për shekuj me radhë – të paktën që kur u shpik dushi. A është më mirë të lahemi në mëngjes apo në mbrëmje?

Universiteti i Harvard më në fund zgjidh dilemën. Ja logjika:

Dushi në mëngjes

Sipas Shelley Carson, pedagoge psikologjie në Harvard, duhet të laheni në mëngjes kur jeni të stresuar nga puna, ose kur jenin nën presion për të qënë kreativë.

Dushi në mbrëmje

Studimi sugjeron që dushi para gjumit mund të ndihmojë njerëzit të cilët vuajnë nga pagjumësia, pasi ul nivelin e kortisolit të lidhur me stresin.
Dushi mund të rregullojë temperaturën e trupit, dhe një gjë e tillë bën që të na zë gjumi më shpejt.
Ndërkohë dermatologët gjithashtu thonë se dushi në darkë ndihmon për të patur një lëkurë më të pastër pasi papastërti dhe vaj nga ndotësit akumulohen gjatë ditës.

Përzijini!

Ndryshimi i rutinës tuaj të larjes mund të jetë një gjë e mirë pasi ndihmon për të fjetur më mirë. Gjithashtu mund të shijoni njëkohësisht përfitimet e dushit në mëngjes dhe atij në mbrëmje./oranews/a.k

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU