Takimi me kryeministrin e Republikës Serpska/ Misioni i Steve Bannon për të ribërë punët ballkanike

 

Steve Bannon, ish-shefi strateg i Presidentit të SHBA Donald Trump i cili tani thotë se dëshiron të ndihmojë populistët e krahut të djathtë të vijnë në pushtet në Evropë, priti kryeministrin nacionalist të entitetit serb të Bosnjës në shtëpinë e tij në Uashington të dielën, tha qeveria e Republika Srpska në nje deklarate.

Qeveria tha se Bannon dhe Zheljka Cvijanoviç diskutuan marrëdhëniet midis Shteteve të Bashkuara dhe Republika Sërpska, një nga dy njësitë që përbëjnë Bosnje dhe Herzegovinën.

I nxitur nga Shtëpia e Bardhë vitin e kaluar, arkitekti i fushatës populiste të Trump për president ka kthyer vëmendjen e tij në Evropë me krijimin e një fondacioni me bazë në Bruksel të quajtur Lëvizja për të ndihmuar populistët e krahut të djathtë. Synimi i tij i parë është zgjedhja e Parlamentit Evropian në maj 2019.

Udhëheqja serbe e Bosnjës ka bërë një pikë të ballafaqimit me populistët e krahut të djathtë; Presidenti Milorad Dodik, një aleat i partisë së Cvijanoviç, është takuar disa herë me anëtarët e Rally Kombëtar të Marinës Le Pen dhe me udhëheqësin e Partisë së Lirisë së Drejtësisë Austriake Heinz Christian Strache, i cili ka mbështetur synimin e Dodik për pavarësinë e Republikës Serbe .

Dodik, i cili e konsideron Rusinë si aleati i tij kryesor i fuqisë së madhe, ka qenë prej kohësh në kundërshtim me SHBA dhe Bashkimin Evropian, të cilat e akuzojnë atë për përpjekjen për të thyer Bosnjën.

Lajmet e takimit shkaktuan një trazim në mediat boshnjake, të cilat përballen me zgjedhjet në tetor; ata të afërt me qeverinë e Republika Srpska theksuan rolin e Bannon në marrjen e Trump të zgjedhur, ndërsa të tjerët paralajmëruan se ishte një shenjë paralajmëruese e një fushate të pamëshirshme.

Duke folur me transmetuesin publik të Republika Srpska, RTRS, pas takimit me Cvijanoviç, Bannon tha se Lëvizja ishte projektuar të ishte një “kundërpeshë” për filantropin liberal miliarder Xhorxh Soros, i mashtruar nga nacionalistët e krahut të djathtë në Evropë.

Grupet e shoqërisë civile të financuara nga Soros “punojnë me mediat, mediat e krahut të majtë, të jenë një parti opozitare në këto parti populiste dhe nacionaliste në të gjithë Evropën”, tha Bannon. “Të gjithë ne jemi duke u përpjekur të jemi një kundërpeshë e kësaj rryme.”

 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU