Si sot, më 8 Shtator, Lindi Rikard Zemërluani dhe Dvorzhak

1841 – Lindi kompozitori çek Antonin Dvorzhak, një nga krijuesit e shkollës kombëtare çeke. Nga opusi i tij i pasur janë nëntë simfonitë, nga të cilat më i famshmi është “Simfonia e Jetës së Re”, ka nje koncert për çelo dhe “Lojërat sllovene”.

1157 – Lindi mbreti anglez Richard I Plantagenet, Rikard Zemërluani, heroi i legjendave mesjetare, një nga udhëheqësit e Kryqëzatës së Tretë. Ai sundoi nga viti 1189 deri në vdekjen e tij në 1199.

1565 – Emigrantët spanjollë kanë themeluar në Florida vendbanimin e sotëm Augustini, vendbanimi i parë katolik në Amerikë.

1645 – Vdiq shkrimtari spanjoll Francis Gomes de Quevedo dhe Vilegas  një nga me të mëdhenjtë e Epokës së Artë të letërsisë spanjolle dhe një nga satirikët më të rëndësishëm në literaturën botërore. (b.an)

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU