Si sot, më 6 shtator, vdiq Sulejmani i madh dhe regjisori Kurosaëa

1998 – Vdiq Akira Kurosawa, regjisor japonez i filmit. Ai mbeti i njohur dhe e lartësoi kinematografinë japoneze me filmat “Rashemon”, “Shtatë Samurajt” dhe “Ran”. Ai ka fituar dy Oscar për filmin më të mirë të huaj.

1566 – Vdiq sulltani turk Sulejman II Madhërishëm. Gjatë sundimit të tij 46-vjeçar, Perandoria Osmane arriti kulmin e pushtetit dhe zgjerimin më të madh territorial. Ai vdiq gjatë rrethimit në marshimin e tretë në Vienë.

1757 – Në Luftën Amerikane të Pavarësisë, ku luftoi kundër britanikëve (1777-81), lindi, gjenerali francez Marie Joseph, ose markezi La Fayette, i njohur si “Heroi i dy botëve”. Pas kthimit në Francë, ai ishte një përfaqësues i fisnikërisë në Kuvend dhe përfaqësues i ideve liberale.

1966 – Korrieri i Kuvendit Dimtric Tsafondas vrau Kryeministrin e Afrikës së Jugut Hendrik Frensch Verwoerd gjatë një debati parlamentar në Cape Town. Si kryeministër që nga viti 1958, Fervud solli numrin më të madh të ligjeve të sistemit të aparteidit në Afrikën e Jugut.

1970 – Terroristët palestinezë rrëmbyen katër aeroplanë që bënin linjat nga Evropa në Nju Jork. Ditën tjetër në Kajro, Boeing 747 i kompanisë Pan American u ndez dhe dy Boeing 707 u ngritën në ajër më 12 shtator në Jordani. Aeroplani i katërt zbriti në Londër dhe rrëmbyesi Leila Khaled u arrestua. (b.an)

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU