Si sot, më 30 korrik, vdiq Didëro, Bismark dhe Uruguaj u shpall kampion bote

1930- Uruguaj u shpall kampion në Montevideo, duke fituar në finalen e ekipeve e Kupës së Botës ndaj Argjentinës 4: 2, kështu ekipi u bë kampion i parë i botës në futboll.

1511-Lindi piktori italian dhe arkitekti Giorgio Vasari, autor i “Jetëve të piktorëve, skulptorëve dhe arkitektëve”, botuar në 1550. Vasari është burimi më i rëndësishëm për studimin e artit italian të Rilindjes.

1784- Vdiq filozofi francez Denis Diderot, përfaqësues i shpirtit libertarian të borgjezisë revolucionare të shekullit të tetëmbëdhjetë, një nga themeluesit dhe autorët më të rëndësishëm të mëdhenj francezë “Enciklopedisë” ( “Mendimet filozofike”).

1818-Ka lindur shkrimtarja me origjinë irlandeze Emily Bronte, e cila u bë e famshme nga romani “Wuthering Heights”.

1898- Vdiq burri i shtetit gjerman Otto von Bismark-Schoenhausen, autori i bashkimit gjerman. Kancelari i parë i Perandorisë së bashkuar gjerman, i njohur si “Kancelari i hekurt” ishte kryeministri që drejtoi për 28 vjet deri më 1890, kur me kërkesën e perandorit Wilhelm II dha dorëheqjen. (b.an)

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU