Si sot, më 11 Prill, vdiq Zhak Prever dhe filloi gjykimi i Eichman

1945-Trupat amerikane pushtuan qytetet gjermane të Esen dhe Weimar në Luftën e Dytë Botërore dhe çliruan kampin e përqendrimit Buchenvald.

1961-Filloi në Jeruzalem gjyqi i një prej organizatorëve të Holokaustit, nënkoloneli i SS i Gjermanisë naziste Adolf Eichmann për krime lufte kundër hebrenjve në Luftën e Dytë Botërore.

1973-Zëvendësi i Fyrehrit Martin Martin Borman u shpall zyrtarisht i vdekur dhe u hoq nga lista e kriminelëve të luftës të kërkuar në Republikën Federale të Gjermanisë.

1977- Vdiq shkrimtari francez Jacques Prevert “poet i dashurisë, miqësisë dhe lumturisë”, autor i këngës “Barbara”, shumë popullor në mesin e të rinjve të viteve 1950. Ai është gjithashtu i njohur për skenat filmike nga Marcel Carnet, “Hotel Sever”, “Fëmijët e Parajsës” dhe ” Dashnorët e Veronës”.

1984- Konstantin Çernienko u zgjodh President i Presidiumit të Sovjetik Suprem të BRSS. (Beta)

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU