Si sot, më 21 Gusht, vdiq Tagora dhe u grabit Mona Liza

1897 – Mjeku anglez Ronald Ros zbuloi një specie mushkonje që transmetonte malarien, zbulim që ishte vendimtar në luftimin e sëmundjes që shkaktoi deri atëherë vdekjen e miliona njerëzve. Ros është një nga fituesit e parë të Çmimit Nobel në Mjekësi (1902).

1911 – Kamarieri italian Vicenzo Perruggia vodhi pikturën e Leonardo da Vinçit prej muzeut të Luvrit të Parisit “Mona Lisa”. Piktura u gjet dhe u kthye në muze në vitin 1913.

1941 – Rabindranath Tagore, shkrimtar dhe filozof indian, fitoi Çmimin Nobel për Letërsi në vitin 1913 (Gradinar, Gitanjali). (b.an)

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU