Shenjat që tregojnë se keni mungesë të theksuar të vitaminës D

Keni dhimbje të muskujve dhe të eshtrave

Kjo ngaqë vitamina D mirëmban mineralizimin e eshtrave.

Jeni pa disponim dhe ndiheni të pikëlluar

Personat me nivelet më të ulëta të vitaminës D janë 11 herë më të prirur për depresion.

Keni infeksione në gojë

Vitamina D prodhon bakteret patogjene në gojë.

Keni shtypjen e gjakut të lartë

Nivelet e ulëta të vitaminës D lidhen me rreziqet e tensionit të lartë.

Ndiheni të lodhur gjatë tërë kohës

Mungesa e vitaminës D lidhet me lodhjen dhe çrregullimin e gjumit.

Përjetoni lëvizje të disponimit

Vitamina D ndikon ne sasinë e serotoninës në trurin tuaj.

Jeni mbipeshë

Dhjamërat trupore absorbojnë shumë shpejt vitaminën D duke e larguar atë nga gjaku.

Keni alergji

Nivelet e ulëta të vitaminës D rrisin rrezikun e ndjeshmërisë ndaj alergjive./klankosova/a.k

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU